„Важно је да људи схвате ситуацију на прави начин. Ово је мисија свих нас и кључ је у поштовању препорука, како би се победио вирус. То је скоро као и на свемирској станици, и када се заврши, надам се да ће људи моћи да се осврну и процене да ли су се показали на најбољи начин у кризи“, оценио је бивши командант посаде Међународне свемирске станице.
Он је додао да се налазимо у тешкој ситуацији и да свако од нас мора да је схвати озбиљно и да не додаје проблеме, већ да допринесе њиховом решавању.
Кључ – јасно дефинисан план
Кели је истакао да је захваљујући „јасном плану“ и свести о својим циљевима лакше поднео годину дана проведених у свемиру од шестомесечне експедиције у орбити, када није имао јасно дефинисан план.
„Био сам у свемиру четири пута, први лет је трајао шест месеци и то је заиста пуно времена. Пред крај мисије много сам желео да идем кући, чинило ми се да се зидови (станице) сужавају и притискају ме, а када је дошао на ред на лет од годину дана, направио сам план како да до краја мисије очувам исто онолико енергије и ентузијазма, колико сам имао на почетку“, присетио се астронаут.
Према његовим речима, од великог је значаја правилно коришћење времена – он је, поред посла, увек налазио време за одмор и физичке активности.
„Важно је бринути се о себи и наћи време за вежбање на свежем ваздуху (уколико је то могуће)“, рекао је астронаут и истакао да је у условима пандемије одржавање чистоће у кући једнако важно као прање руку.
Нови и стари хобији
Приликом провођења времена у карантину, може да помогне проналажење нових хобија, вођење дневника или читање давно заборављених књига, за које многи људи немају времена у савременом ритму живота, истакао је астронаут. Кели је у орбити читао књиге и писао дневник, а како каже, сада би волео да научи да свира гитару.
„Окрените се књизи, а не смартфону и ајпеду. Права књига може да буде начин привременог ‘бекства’“, рекао је астронаут.
За време карантина важно је неговати добар однос са члановима породице, с којима се проводи више времена него иначе.
„Када сте у изолацији, људи којима сте окружени постају ваша ‘посада’ и морате бити толерантни. Прекомерно провођење времена са истим људима уме да буде стресно и да досади, али сматрам да увек боље о томе разговарати с породицом и не дозволити да настане још већи проблем“, оценио је он и додао да је боравио у изолованом простору свемирског брода са четрдесетак људи.
Страх паралише – не паничите
Сетивши се свог првог лета у космос, бивши астронаут НАСА дао је људима савет како да не подлегну паници у току пандемије вируса корона.
„Трудите се да се не плашите, иако ситуација у којој смо може бити стресна. Страх нас паралише и не довољава нам да правилно расуђујемо приликом доношења одлука“, упозорио је Кели.
Тајна његовог рецепта је у следећем: схватити да постоје ствари које су у домену наше контроле и фокусирати се на њих не обраћајући пажњу на оно што је ван наше моћи.
За борбу против вируса корона, како тврди амерички астронаут, потребни су заједнички напори свих земаља и свих људи на планети.
„Преживећемо ово и решићемо проблем који је пред нама, али за то морају да се уложе сви напори и сматрам да ћемо га превазићи ако будемо уједињени“, закључио је он.
Он је подсетио на ситуације када су људи чинили невероватне ствари и оценио да и у овој бици могу победити.
„Ми људи смо способни за невероватне ствари: показали смо то на примеру свемирског програма, Русија је доказала то током Другог светског рата. Руси су истрајни, улагали су невероватне напоре да победе фашизам током Другог светског рата. Победивши у тој бици, можемо победити и у овој, у то сам апсолутно сигуран“, истакао је Кели.
Кели је додао и да из свемира нису видљиве ни земље, ни политичке границе.
„Мислим да нам је вирус показао да смо у ствари ми (становници планете Земље) више повезани него што смо мислили, било за добро или не“, рекао је он, називајући КОВИД-19 „заједничким непријатељем“.