Стручњацима би то помогло у бржем дијагностификовању болести. Више од 99 одсто позитивних резултата је тачно, но кључно је свакако проверити како не би дошло до грешке и дало лажну наду пацијенту.
Лекари га користе у испитивањима на пацијентима, али потребно је још истраживања, наводи се у часопису „Аннлс оф онколоџи“, преноси „Кликс.ба“.
Како тест функционише?
Тест тражи хемијске промене на деловима генетског кода – ДНК без ћелија – које излазе из тумора у крвоток.
Истраживачи с Института за карцином „Дана-Фарбер§ и Медицинског факултета с Харварда, радећи с колегама из Велике Британије с Института „Франсис Крик“ и Универзитетског колеџа „Лондон“, тестирали су више од 4.000 узорака пацијената – неке с карциномом, а неке без њега. Укључено је више од 50 врста,попут карцинома црева, плућа и јајника, а у 96 одсто узорака тест је тачно открио о којој врсти карцинома је реч, наводи Би-Би-Си.
Шта кажу стручњаци?
Један од водећих истраживача професор Геоф Оxнард рекао је:
„Чини се да овај крвни тест има све значајне карактеристике које су потребне да би се могле употребити на популацијској лествици као пробни тест за више врста карцинома. Сви се питају када ће такав тест бити спреман за употребу. На темељу ове успешне клиничке валидације на хиљадама пацијената, тест је заправо покренут за ограничену употребу у клиничким испитивањима. Али пре него што се овај крвни тест почне користити рутински, вероватно ћемо морати да видимо резултате клиничких студија попут ове да бисмо у потпуности разумели изведбу теста“, појаснио је он.
Истраживач у Великој Британији за рано откривање карцинома др Давид Кросби рекао је:
„Откривање карцинома у најранијим фазама, када су мање агресивни и излечиви, има огроман потенцијал да спасимо животе. Иако је овај тест још увијек у раној фази развоја, почетни резултати су охрабрујући, а ако се тест може прецизно прилагодити како би био учинковитији у откривању карцинома у најранијим фазама, могао би постати алат за рано откривање", рекао је он.