„Ковид идиоти“ кашљу старцима у лице и лижу ве-це шоље: Нема их у Србији али се шире као вирус

„Ковид идиоти“ који кашљу старцима у лице и лижу гелендере и ве-це шоље су неодговорни млади људи, који прикупљају кликове у току пандемије коронавируса. Треба да буду строго санкционисани због бизарног и деструктивног понашања. На сву срећу, нема их у Србији.
Sputnik

Психотерапеут Зоран Миливојевић покушао је да нам објасни порив младих широм света који су на најнеукусније начине покренули такозвани „корона изазов“.

Нови „тренд“ младих је да зарад лајкова кашљу у лице старијим људима и те снимке објављују на друштвеним мрежама. Тако је жртва овог „изазова“ био и ирски министар здравља, који се огласио по овом питању и нагласио да то што се њему десило никако није игра.

„Ковид идиоте“ требало би санкционисати

„Постоји један израз који се појавио на друштвеним мрежама, а то су „Ковид идиоти“, односно коронавирус идиоти. При чему идиот не значи само особу од 0-25 поена интелигенције, него се односи и у оном античком смилу на људе који гледају само себе. Јер то идиот значи онај ко је посебан, другачији, кога не занимају други, који не учествује у државним пословима. У оквиру полиса у Старој Грчкој у оквиру директне демократије, идиот је онај који се не укључује, кога не занима шта ће да раде други људи. Тако да је то свакако деструктивно понашање кога треба санкционисати поготово што се на пример на социјалним мрежама зна чији је то профил, како се зове та особа. На сву срећу ја код нас нисам регистровао да се појавило било шта слично“, уверава нас Миливојевић.

Наш саговорник тврди да је понашања младих у смеру измишљања и спровођења најбизарнијих и најопаснијих изазова на друштвеним мрежама врло тешко објаснити. Осим, необузданом младошћу, глупошћу, тоталним неразумевањем за друге људе као и за могућност да заразе некога ко би могао и да премине. 

„Ковид идиоти“ кашљу старцима у лице и лижу ве-це шоље: Нема их у Србији али се шире као вирус

Према првим вестима о коронавирусу, како каже наш саговорник, а то је да он напада старије, многи млади људи сматрају да им се ништа неће десити. Постоји чак и један израз који каже да ће овај вирус очистити „бејби бум“ генерацију коју чине рођени четрдесетих и педесетих година прошлог века.

Лична вредност на основу „лајкова“

Одређени број младих људи у том уверењу да им се ништа не може десити, немају страх од коронавируса, па се понашају неодговорно, не смањују социјалне контакте, не носе маске и рукавице, друже се у великим групама.

То смо видели, подсећа Миливојевић, у Италији када су карабињери растурали групе младих по парковима где су у изашли да се друже, не марећи на епидемију и опасности од КОВИД-а 19.

„Унутар те групе младих постоје они који доживљавају своју личну вредност у оној мери у којој су препознати или лајковани на тим социјалним мрежама. Тако да се појавило неколико понашања, од тога да се рецимо пљује по лифтовима. Па смо видели да млади лижу гелендере у аутобусима где долази велики број људи. Па се онда појавио један најбизарнији изазов, тај „корона изазов“  где су млади људи лизали ве-це шоље по авионима. И сада имамо у последње време кашљање у лице и бежање“, наводи психотерапеут.

Миливојевић закључује да охрабрује чињеница да слична понашања нису забележена у Србији, али пошто се преко социјалних мрежа лако могу проширити слични деструктивни изазови, јако је важно да се о овим појавама у свету говори и пише, како никоме не би пало на памет да се ангажује на таквим и сличним понашањима, која су опасна како за појединца, тако и за људе око њега.

Коментар