Венецуела одбацила предлог Америке: Не треба нам ничије покровитељство

Министарство спољних послова Венецуеле оштро је реаговало на предлог америчког генералног секретара Мајка Помпеа да се у Венецуели формира прелазна влада, саопштивши да никада неће пристати на владу под нечијим покровитељством.
Sputnik

„Што се тиче покушаја америчког Стејт департмента да успостави у нашој земљи владу под покровитељством Вашингтона, боливарска влада инсистира на томе да неће прихватити ни сада ни никада било какво покровитељство било које стране владе", наводи се у саопштењу Министартсва на Твитеру.

Русија – о судбини Венецуеле могу одлучивати само њени становници

Након предлога америчке стране, огласио се и амбасадор Русије у Венецуели Сергеј Мелик Багдасаров, који је истакао да Русија и даље стоји иза тога да Венецуеланци сами морају пронаћи решење за политичке проблеме у земљи у оквиру постојећег Устава и националног законодавства.

„Овакви инструменти политичког притиска, мешања у унутрашње послове других земаља више пута су се показали као неефикасни. Што се тиче спремности САД да укину једностране санкције, од којих страдају пре свега најнезаштићенији слојеви становништва, то се може оценити као позитиван сигнал. Међутим, понављам, само становници Венецуеле могу одлучивати о судбини своје земље", нагласио је амбасадор Русије.

​Раније су САД предложиле да се у Венецуели формира прелазна влада, коју би чинили члаови Нациоалне скупштине, а коју би признала и власт и опозиција, а да се након тога одрже избори, а уследило би и укидање америчких санкција. Како је истакао Помпео, председник прелазне Владе не би имао могућност да се кандидује на изборима за председника. 

Ситуација у Венецуели

Подсетимо, након што су почетком 2019. године у Венецуели започели масовни протести против легитимног председника земље Николаса Мадура, амерички државни секретар Мајк Помпео је изјавио да Вашингтон више неће признавати власт на челу са Мадуром, који је са своје стране објавио прекид дипломатских односа са Вашингтоном.

Поред тога, америчке власти су поред неколико других земаља подржале Хуана Гваида, председника Националне скупштине, коју контролише опозиција, а који се два пута проглашавао за „привременог председника“. Другу „заклетву“ положио је овог јануара.

У Москви су Гваидов „председнички статус“ назвали непостојећим.

Прочитајте још:

 

Коментар