Спутњик истражује: Како ће Србија помоћи сељацима који трпе велику штету због ванредног стања

Регистрована пољопривредна газдинства, ради ублажавања последица коронавируса, моћи ће да рачунају на повољне кредите уз један одсто камате, а произвођачи који сада не могу своју робу да пласирају на пијаце и у угоститељске објекте на директну финансијску подршку.
Sputnik

Тако ће Србија помоћи сељацима који трпе због ванредног стања. То је Спутњику изјавио министар пољопривреде Бранислав Недимовић, који ипак, није могао да прецизира колики ће се износ средстава из пакета економских мера тешког пет милијарди евра, односити на пољопривреду.

Тешко је то квантификовати. Али, кредитима за обезбеђење ликвидности за правна лица, предузетнике и пољопривредна газдинства, значајано су обухваћени сви који се баве пољопривредом, а који воде пословне књиге. С друге стране, министар финансија је најавио поједине мере које се тичу малих млекара и произвођача поврћа јер су они сада одсечени од зелених пијаца, угоститељских објеката, хотела и осталих туристичких садржаја који не функционишу“, каже Недимовић за Спутњик.

Стиже помоћ сељацима који трпе због ванредног стања

Од две мере које се тичу пољопривреде, прва се односи на регистрована  газдинстава и задруге који ће ради одржавања ликвидности и обртних средстава моћи да подигну повољне кредите, уз један одсто камате.

Спутњик истражује: Како ће Србија помоћи сељацима који трпе велику штету због ванредног стања

Вредност тог програма на који осим пољопривредних газдинстава,  могу да рачунају предузетници, микро, мала и средња предузећа, је 2,2 милијарде евра. Држава као гарант тих кредита још се договара са комерцијалним банкама и како је најавио министар финансија Синиша Мали, правни оквир за решавања ових питања требало би да буде познат наредних дана.

Финансијска помоћ за млекаре и продавце на пијацама

Друга мера која се тиче пољопривредника је, како каже Недимовић, она која директно циља најугроженије у пољопривредној производњи, а то су, пре свих, мале млекаре, сектор поврћа и сви они произвођачи који су повезани са туризмом и зеленим пијацама, јер сада нису у могућности да пласирају своју робу.

На питање како ће се конкретно њима помоћи, министар пољопривреде је био јасан: финансијском подршком.

На воћаре се, како напомиње, то не односи јер први плодови стижу тек крајем априла, почетком маја, ратарство није актуелно, све агротехничке мере се примењују на њивама.
На питање да ли су угрожена пољопривредна домаћинства старијих, јер је њима забрањено кретање, министар каже да се о томе водило рачуна тако што у селима дозволу за кретање имају сви до 70 година старости. Тиме је, како напомиње, обухваћено 95 одсто сеоских домаћинстава.

Спутњик истражује: Како ће Србија помоћи сељацима који трпе велику штету због ванредног стања

Наћи млађе пчеларе

Пчеларима старијим од 65 година који негодују што, упркос првобитним најавама, ипак нису добили дозволу за кретање како би могли да оду у пчелињаке да би прихранили и одржали пчеле и спремили их за пашу, Недимовић поручује да нађу неког млађег пчелара и тако реше проблем. Он подсећа да је пчеларима млађим од 65 омогућено добијање дозволе за кретање и у време полицијског часа.
Сада су у првом плану животи људи, прво да преживимо, закључује министар пољопривреде који је као и стари пчелари изразио наду да ће бити и мера подршке и када епидемија коронавируса прође.

 

Коментар