О значају те помоћи за Републику Српску и томе шта она говори о односу са Србијом, разговарали смо са уредницом у информативном програму Радија Републике Српске Миљом Бркић, која за Спутњик каже да народ у Републици Српској у тешким тренуцима зна да за помоћ увек може да се прво обрати Србији.
Србија је ту за Српску у борби против пошасти
„На ту помоћ се не гледа са материјалног аспекта, већ се она посматра са уверењем да долази од неког ко је у свим тренуцима ту за нас, као што смо и ми, с ове стране Дрине, увек ту за нашу браћу у Србији“, истакла је Бркић.
Бркић је напоменула да су им респиратори тренутно најпотребнији, а да је управо Србија та, која је прва од своје помоћи из Кине издвојила део за Републику Српску.
Помоћ је из Бањалуке у среду упућена здравственим установама широм Републике Српске.
„Сувишно је говорити о томе колико је она у овом тренутку корисна здравственим радницима и пацијентима. Наравно да је она неопходна и сврсисходна, али, као што рекох, она нема само материјални, већ и друштвени значај, јер долази са поруком да Србија брине о Републици Српској“, наглашава саговорница Спутњика.
У Републици Српској у среду је регистровано 17 нових случајева заразе вирусом корона, што значи да је укупан број оболелих порастао на 243. Премнуло је укупно четворо старијих људи, који су имали различита хронична обољења.
Бањалука је и даље жариште вируса – евидентирано је 157 случајева, а више од 2.000 грађана је под здравственим надзором.
Превентивне мере и ситуација у Бањалуци
У Републици Српској и даље траје ванредна ситуација. Кретање је дозвољено само у периоду од 5.00 до 20.00 сати, а растојање између људи мора да буде најмање метар.
Бањалука је прва увела рестриктивне мере и затворила тржне центре и угоститељске објекте. Отворене су само прехрамбене продавнице и апотеке, а ангажоване су и приватне фирме за доставу, које најстаријима доносе храну и лекове.
„Млађи станари у зградама сваког јутра чисте и дезинфикују рукохвате на оградама и дугмад у лифтовима, тако да је, с те стране, Бањалука показала велику одговорност“, напомиње Бркић.
Она прича да су превентивне мере у почетку наилазиле на отпор, али да сада нема већих кршења и да их Бањалучани, генераано, поштују.
Затворена излетишта и највећи парк у Бањалуци
Бркић нам сведочи да је у парковима и излетиштима у среду примећен већи број људи, које је из кућа измамило лепо време.
Због тога су донете нове мере – затворена су сва излетишта и парк „Младен Стојановић“, највећи парк у Бањалуци, а забрањено је и вежбање у теретанама на отвореном.
„Та мера је донесена јер су, према прогнозама стручњака, ова и следећа седмица кључне у борби против корона вируса. Поштовањем досадашњих и нових мера у наредне две седмице, надамо се да ће ова ситуација моћи да се држи под контролом“, објаснила је Бркић.
Пензионери ће моћи у набавку
Републички штаб за ванредне ситуације у уторак је донео одлуку да се старијима од 65 година дозвољава излазак из куће уторком и петком у периоду од 7.00 до 11.00 сати, како би могли да подигну пензије и оду у набавку.
Према речима наше саговорнице, пензионери који су већ на дан доношења одлуке били на улицама, поштовали су превентивне мере.
Фонд за помоћ и обнову привреде - кључни фактор
Бркић каже да се прва процена укупне привредне штете у Републици Српској очекује првог маја и напомиње да ће, у наредном периоду, фонд за помоћ и обнову привреде, о ком је раније говорила председница Републике Српске Жељка Цвијановић, одиграти кључну улогу у економском опоравку.
„Тај фонд је формиран и очекује се да ће, путем радних средстава, располагати са 500.000.000 марака. Препоручено је и да сви који могу, била то јавна или приватна предузећа или физичка лица, уплате одређени износ средстава у фонд. Из кабитена председнице саопштено је да се председница одрекла половине мартовске плате, коју је уплатила у фонд“, истакла је саговорница Спутњика.
Бркић тврди да је буџет Републике Српске стабилан. У марту су исплаћене све буџетске обавезе, Српска је у ову годину ушла са суфицитом од 77.000.000 марака, чијим делом Влада финансира већ доспеле обавезе.
„Половину марта, велики број привредних друштава није радио, а вероватно ће тако бити и у априлу. Влада је преузела њихове мартовске порезе и доприносе, а у априлу ће им, уз то, уплатити и минималну плату. Наравно, позивају се и послодавци да, у складу са својим могућностима, надоместе тај недостатак у плати“, објашњава Бркић.
Могуће укидање граничних карантина
Улаз страним држављанима у Републику Српску забрањен је већ више од две недеље, а држављани БиХ који желе да пређу границу, прво морају да прођу прегледе у шаторским карантинима.
Према речима наше саговорнице, сва тестирања која су до сада рађена у граничним карантинима утврдила су занемарив број оболелих грађана, па у Министарству здравља разматрају укидање обавезан преглед на граничним прелазима.