Највеће жариште короне у Африци: Многи страхују да ће умрети од глади, а не од болести

У Јужној Африци, највећем жаришту короне у Африци, целодневна забрана кретања је увелико на снази. Само један члан породице сме у набавку, током изласка су обавезне рукавице и маска, а љубимци се не шетају. На улицама су војска и полиција, а за кршење забране пишу се високе казне. Ипак, многи се плаше да ће умрети од глади, а не од короне.
Sputnik

У Јужној Африци има oкo 1.460 оболелих, највише од свих земаља на целом континенту, a петоро старијих особа је преминуло. Број заражених порасте за 30 до 50 људи дневно, али постоји проблем – много људи још увек није прегледано.

Највеће жариште короне у Африци: Многи страхују да ће умрети од глади, а не од болести

Власти Јужне Африке прогласиле су целодневну забрану кретања 25. марта. Затворено је све осим прехрамбених продавница, апотека, болница и амбуланти за кућне љубимце.

Факултети и школе не раде још од средине прошлог месеца. Наставе и предавања се не одржавају. Забрањена су и сва окупљања и посете, а на улицама се налазе војска и полиција који приводе и пишу казне свима који не поштују мере. Казне су од 150 до 300 евра.

Највеће жариште короне је у Јужној Африци

Предузетница Александра Медић, која већ 20 година живи у Јоханесбургу, рекла је за Спутњик да већина грађана поштује све донете мере и препоруке надлежних јер сматрају да је опасност врло реална и излазе само онда када је неопходно.

Највеће жариште короне у Африци: Многи страхују да ће умрети од глади, а не од болести

У прехрамбеним продавницама које се налазе у тржним центрима, може се затећи тек понеки човек који се држи подаље од оног другог. На улазима центара људима се дају гелови за дезинфекцију које треба да употребе пре куповине, а Медићева каже да гел увек носи са собом – и када иде у продавницу или до банкомата.

„Гелом перем руке и пре и после коришћења банкомата, иако носим рукавице. Дезинфикујем и картицу и новчаник, па кад дођем кући, бацим рукавице и поново дезинфикујем све заједно с телефоном“, објашњава Медићева.

Много људи непрегледано и неинформисано

Али, није свуда тако. Јоханесбург је подељен на подручја у којима одвојено живе људи тамне и беле пути. Док су делови града у којима се налазе белци практично пусти, у крајевима где живе црнци на улицама и даље има људи.

Наша саговорница каже да је то због тога што многи тамнопути Африканци у Јоханесбургу уопште нису информисани о вирусу корона , јер немају основне услове за живот – живе у уџерицама без струје.

Највеће жариште короне у Африци: Многи страхују да ће умрети од глади, а не од болести

„Они немају телевизоре и не знају шта је то корона вирус. И даље су на улицама. Полиције и војске више има у тим деловима града јер морају да их информишу о вирусу. Тамнопутих Африканаца има много у насељима Александра и Совето“, појашњава Медићева.

Она каже да неки од њих чак не разумеју енглески, којим се иначе споразумева у Јоханесбургу и да их због тога посећују надлежни који с њима комуницирају на језику који разумеју.

Она додаје и да велики број њих тренутно не ради и не прима плату, па су због тога више забринути за своју егзистенцију него за опаки вирус.

„Они се плаше да не умру од глади, а не од короне, јер немају донације. И даље су ту велики редови у продавницама, по 50 њих стоји испред и чека. Плаше се да не остану без хране, а не короне“, сведочи наша саговорница.

Медицински радници и лекари у четвртак су почели да спроводе тестирања у тим насељима, где би требало да буде прегледано 30.000 људи.

Пандемија уживо: Још 305 заражених у Србији, укупно 1.476, за 24 сата преминуло осморо

Заражени стигли из Европе

Целодневни полицијски час биће на снази до 17. априла, а Медићева каже да су бројни грађани двадесетчетворочасовну забрану кретања доживели као нешто добро због озбиљности ситуације са вирусом корона.

„Ми смо желели то. Гледајући Европу и шта се све дешава, једва смо чекали да уведу ’локдаун‘. Ми се потпуно слажемо с тим. Нама одговара да будемо код куће. Само да не добијемо вирус“, истакла је Медићева.

Медићева тврди да је вирус корона у Африку стигао из Европе, првенствено у Јоханесбург, јер се у непосредној близини налази главни аеродром Јужне Африке, интернационални аеродром „О.Р. Тамбо“.

„Ти који су заражени, допутовали су из Европе, затим су се кретали у групама и тако пренели вирус. Црнци се буне и говоре – ми нисмо криви, немамо вирус, то нам је Европа донела“, наводи саговорница Спутњика.

Трговци дијамантима донирали милионе

Ипак, иако постоји страх од глади, економија Јужне Африке за сада се држи добро, тврди наша саговорница, јер држава има новца у буџету, а државну касу допунили су бизнисмени који тргују дијамантима, донирајући 224.000.000 евра.

Снабдевеност је, генерално, добра, плаћање пореза је одложено, а они који су запослени у државном сектору, наставиће да примају плате.

Зарада код приватника тренутно није загарантована, али отпуштања неће бити докле год траје ситуација са корона вирусом. Уколико би неки предузетник, ипак, одлучио да раднику уручи отказ, прети му висока казна или затварање фирме.

Остатак Африке

Према речима наше саговорнице и друге афричке земље су увеле превентивне мере у борби против корона вируса, а број заражених у њима није висок.

„Карантин је на снази и у другим државама, попут Боцване, Гане и Танзаније, али они немају велики број заражених. Од 50 до 200 максимално“, истакла је Медићева.

Према подацима сајта „Ворлдометерс“, највише заражених корона вирусому Африци има управо Јужна Африка (1.462), а највише преминулих Алжир (86). У најбољој ситуацији тренутно су Лесото, Свазиленд и Централноафричка Република, које немају ниједан регистрован случај.


Спутњик вам преноси како је и у другим земљама:

Коментар