У част тог догађаја на сајту Министарства одбране отворен је нови мултимедијални део „Братска слава и храброст: У част 75. годишњице ослобађања Братиславе од немачко-фашистичке окупације“ ,где су објављени јединствени и раније непознати архивски документи, укључујући фотографије, политичке извештаје и шифроване поруке.
У извештајима о ситуацији у Братислави наводи се да је град ослобођен за кратко време. Уз помоћ Црвене армије Братислава је брзо оживела. Истиче се да је у граду, поред словачке интелигенције, остао и део Немаца који нису имали везе са окупаторима.
Посебно место међу декласификованим документима заузимају сведочења о зверствима нациста током окупације.
Ослобађање Братиславе од немачко-фашистичких окупатора започеле су снаге 2. украјинског фронта у априлу 1945. године. Главни удар су извеле 53. и 7. гардијска армија, уз помоћ Дунавске флоте и 5. ваздухопловне армије.
Совјетска војска је у потпуности ослободила Братиславу у снажној бици 4. априла 1945. године. Показали су огромну храброст и херојство, о чему сведоче документа о наградама.
„Становништво Братиславе види у Црвеној армији ослободиоца од немачко-фашистичког и мађарског поробљавања. Многи Словаци су захвални нашим снагама, а сродство руског и словачког језика омогућава становништву и војсци да међусобно комуницирају“, наводи се у извештајима совјетске армије.
На дан ослобађања Братиславе, по наредби Јосифа Стаљина, Москва је поздравила победу совјетске војске паљбом из 224 топа.
Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.
Прочитајте још:
► Русија објавила тајна документа о ослобођењу Будимпеште у Другом светском рату /фото/