Са Пушкином на „дачи“: Како изгледа дан Московљана у сеоском карантину

Као што то често бива у Русији, све почиње и завршава се чувеним руским песником Александром Пушкином, пише француски лист „Крос“ и наводи како су многи Московљани одлучили су да карантин проведу на „дачи“, односно у својим викендицама.
Sputnik

Један од њих, пензионер Валериј Шиптов, испричао је за француско издање да је веома задовољан животом на селу и да планира да чита Пушкинове стихове.

Издање наводи да је период Пушкинове изолације у Болдину за време колере био његов најплодотворнији стваралачки период, а да је за пензионера Шиптова боравак у изолацији могућност да се окупи са породицом.

 „Све ће отићи и све ће проћи, отићи ће све бриге и паника, опет ће путеви постати равни и вртови ће опет бити пуни цвећа“, написао је Пушкин 1827. године док је боравио у карантину.

Пензионер је испричао како изгледа живот у викендици удаљеној од Москве 50 километара, у којој време проводи да женом и седмогодишњом унуком. 

 „Са унуком Василином никада нам није досадно, стално се играмо с њом! Њени родитељи су морали да остану у Москви због посла. Излазимо напоље минимално“, рекао је пензионер и додао да уме да користи „Воцап“ и школски сајт, а да је интернет конекција тамо прилично добра.

КВИЗ: Чињенице о Пушкину које нисте учили у школи

Он је рекао на „дачи“ имају грејање а да је продавница одмах иза ћошка и да ужива у тренутном „импровизованом“ животу на селу.

„Са нашим стаблима јабука и Пушкиновим делима имамо све док чекамо крај епидемије“, уз осмех је рекао Валериј Шиптов.

Дача је руски назив за викендицу, која се често налази изван руских градова и по дефиницији је резервна опција становања многим Русима. У савременој Русији, поред конзервирања поврћа, прича за лаку ноћ и излета у шуми, она пружа кутак слободе, уједињења, а у оваквим временима пружа и сигурност од вируса корона.
Коментар