Ултиматум Саудијске Арабије Русији да смањи производњу нафте

За сада не постоји консензус између Русије и Саудијске Арабије о смањењу производње нафте, о свему ће бити одлучено на дан састанка ОПЕК+ 9. априла, изјавио је за Спутњик извор упознат са припремом састанка који организује секретаријат ОПЕК-а.
Sputnik
„За сада не постоји консензус између главних земаља формата, Русије и Саудијске Арабије, о смањењу производње нафте. Највероватније ће све бити одлучено на дан састанка. За сада је тешко прогнозирати резултате“, рекао је извор.

Према његовим речима, „када је првобитно планирано да се састанак одржи 6. априла, нацрт споразума већ је био спреман“.

„Неки учесници чак су се сложили, али све је пропало због става Саудијске Арабије, која се није слагала са квотама. Због тога није јасно шта ће се догодити овог пута, али припреме за састанак су у току“, прецизирао је саговорник.

Ултиматум Саудијске Арабије

Уочи ванредног самита ОПЕК+, на којем је инсистирала Саудијска Арабија, Ријад је Русији изнео тежак ултиматум: главни произвођачи са Блиског истока пристаће да смање производњу, али само уколико Русија смањи највећи удео производње. Уз то је предложен прилично лукав механизам ограничавања: Саудијска Арабија објавила је да је спремна да смањи квоту за три милиона барела, док је Уједињеним Арапским Емиратима и Русији предложено да је смање за 1,5 милиона барела свака.

Штос је у томе што је ово смањење израчунато са тренутног нивоа производње. А Русија у априлу, након завршетка меморандума о ограничењу производње у оквиру ОПЕК+, није повећавала производњу и задржала ју је на нивоу од 11,2 милиона барела. С друге стране, Ријад је проширио производњу са 9,8 милиона на 12,3 милиона барела.

Елементарни прорачуни показују да ће реално смањење у Саудијској Арабији у односу на март износити само 500 хиљада барела. У УАЕ производња се повећала за милион барела, па ће њихово ограничење производње коштати исто толико. Русију, међутим, Ријад ултимативно позива да троструко смањи производњу, односно инсистира да управо она преузме на себе главне финансијске пенале који ће другим државама-произвођачима омогућити да поврате сопствени профит.

Међутим, постоји и једна позитивна ствар – амерички председник Доналд Трамп први пут није искључио могућност да америчке компаније, које сада воде упроизводњи „црног злата“, смање своје капацитете. Стручњаци сумњају да је ова Трампова жеља остварива у пракси.

Америка спасава нафтну индустрију: Домаћим нафташима издаје своја складишта

Трамп је рекао да сматра да ће се то догодити аутоматски, јер на тржишту једноставно нема потражње.  

Одложени састанак земаља ОПЕК+

Раније је представник Министарства енергетике Русије саопштио да ће Русија учествовати на састанку ОПЕК+ 9. фебруара у формату видео-конференције, на којој ће савез размотрити могућност смањења производње нафте.

Председник Русије Владимир Путин у петак је рекао да су разлози пада цена нафте ситуација са вирусом корона и повлачење Саудијске Арабије из споразума ОПЕК+, повећање њене производње и најава да је спремна да пружи попусте. При томе су Путин и министар енергетике Александар Новак изјавили да тржиште захтева заједничке акције на које су руске нафтне компаније спремне, али заједно са ОПЕК+ и таквим великим произвођачима нафте као што су Сједињене Америчке Државе. Заједно би ове земље могле да смање производњу за 10 милиона барела дневно од нивоа пре кризе у првом тромесечју, објаснио је Путин.

Почетком марта државе ОПЕК+ нису успеле да се договоре о променама параметара споразума о смањењу производње нафте, нити о његовом продужењу. Саудијска Арабија инсистира на додатном смањењу производње, што није у интересу Русије која се залаже за очување садашњег договора.

Видео-конференција ОПЕК+ је заказана за 9. април. Осим Русије, позив за учешће је добило седам највећих извозника нафте који не улазе у ОПЕК: Аргентина, Бразил, Норвешка, Колумбија, Египат, Индонезија, Тринидад и Тобаго. Међутим, како пишу медији, Сједињене Америчке Државе и Канада, чије придруживање споразуму би могло бити и кључно, неће учествовати на конференцији.

Коментар