„Очигледно је да Кина и Русија желе да повећају свој утицај на глобалном нивоу. Логично је да за то користе санитарну кризу, користећи све своје могућности. Та стратегија је изграђена на демонстрацији да су одређени политички системи ефикаснији од наших (европских) у борби против пандемије“, закључио је Борељ у интервјуу за италијански лист „Република".
Са његове тачке гледишта, „велике силе као што су Кина, Русија, уз помоћ медија, повећавају ефекат своје помоћи и своју геополитичку улогу у свету, укључујући за рачун формирања јавног мњења.
При томе Борељ подсећа да је ЕУ помогла Кини на врхунцу епидемије у тој држави, а затим Италији, између осталог, пославши у Ломбардију мисију европских лекара која је финансирана за рачун ЕУ. Он сматра да Брисел само треба да „успоставу бољу комуникацију са владама“.
Подсетимо, петнаест авиона Ил-76 руских ваздухопловних снага са војним специјалцима и опремом за помоћ у борби против пандемије вируса корона стигло је у Италију између 22. и 25. марта, како би пружили помоћ у борби против ковида-19.