Почело лечење крвном плазмом у Русији

У Институту за хитну помоћ „Скифосовски“ и московској градској болници №52 извршена је прва трансфузија крвне плазме са пацијента који се опоравио од вируса короне на оболелог пацијента, саопштила је заменица градоначелника престонице за социјални развој Анастасија Ракова.
Sputnik
„Стално пратимо шта раде наше колеге у другим државама. Слична истраживања се успешно изводе у Кини, Немачкој и САД. Надамо се да ће нам наш метод помоћи да се боримо против пандемије вируса короне“, изјавила је Ракова.

У крви пацијента који оздрави налазе се антитела, због чега се може користити за лечење. Први донори су 11 пацијената који су оздравили, док је трансфузију плазме добило седам инфицираних који су тренутно на лечењу. Технологију је одобрио клинички комитет за борбу против вируса короне.

Ракова је нагласила да је плазма од једног донора довољна за једног до три пацијента са короном.

„Како говоре лекари, најважније је разумевање и одазив потенцијалних донора. Што више плазме стручњаци буду успели да припреме, више људи ће бити спасено“, испричала је заменица градоначелника.

Пацијенти који су оздравили и који су спремни да дају плазму крви, детаљно се прегледају. Обавезан је тест на сиду, хепатитис Б и Ц, хемограм, биохемијска анализа крви, истражују се специфичности антитела код ковид-19 и остало.

Стручњаци такође проверавају снагу имунолошког одговора – колико ће корисна бити плазма за друге пацијенте.

„Најважније је да се открије у којој фази болести, у којој дози и у којој комбинацији са другим средствима ће плазма дати најбољи ефекат“, рекао је специјалиста за трансфузију крви Андреј Буланов.

Директор института „Склифосовски“ Сергеј Петриков саопштио је да се плазма од људи који су се излечили од короне, пре свега, прелива тешким пацијентима.

Према последњим информацијама, број заражених од ковида-19 у Русији је 10.131, скоро 700 особа је оздравило, док је 64 преминуло. Москва је најпогођенија са 6.698 инфицираних лица.

Коментар