Чудо природе у Чилеу: Мермерна катедрала на језеру /видео, фото/

Светилиште природе, Мермерна катедрала, спада у чилеанско национално благо, формирано скупом минералних формација калцијум-карбоната и налази се на обали језера Хенерал карера. Њега су таласи језера на југу Чилеа клесали током 6.000 година и сматра се једним од најлепших призора на свету.
Sputnik

Мермерна катедрала, како још зову ове пећине, део је полуострва које је у потпуности сачињено од мермера, а које је окружено глечерским језером на граници Чилеа и Аргентине, преноси Б92.

Азурна боја воде огледа се на густим шарама, а како ће се приказати оку посматрача, зависи од водостаја, али и од годишњег доба, те је можда и највећа лепота ових пећина баш у томе што у зависности од времена овај драгуљ природе стално изгледа другачије. Иако је бела боја претежна, понегде је могуће пронаћи плаве и ружичасте тонове. Процењује се да овде има више од 5.000 милиона тона мермера, са 94 тодс калцијум-карбоната.

У рано пролеће плитке воде су готово тиркизне боје, а њихов одсјај пуни пећине кристалним сјајем у којем се оцртавају величанствене шаре мермера. На лето, када је водостај висок, тамноплава вода пећинама даје потпуно надреални изглед.

Ниво воде у језеру зависи од топљења и замрзавања околних глечера.

До ових чудесних пећина можете стићи искључиво бродом, али пре тога вас очекује дуг и исцрпљујући пут прво до најближег града Коихаикеа, који је удаљен око 230 км од језера.

Прочитајте и:


Коментар