Грађани се обавезују да не напуштају место боравка или пребивалишта. Дом могу напустити само у случају одласка на посао, извођења кућних љубимаца, одласка до апотеке или продавнице и ради хитне медицинске помоћи.
„Јавни саобраћај, у принципу, не ради – ради само од седам до десет ујутру и од пет до осам увече. Пролазника је веома мало и углавном сви носе маске и рукавице“, каже Ирина Муљд, главна уредница кримског Спутњика
Обала Крима је познато бањско и климатско лечилиште и омиљено место за одмор Руса. Ту се налази велики број санаторијума и других медицинских установа.
Откако се Крим 2014. године вратио у састав Русије, полуострво је туристички поново оживело, а само током прошле године посетило га је 7,5 милиона туриста. Међутим, вирус корона је протерао са Крима готово све туристе. Хотели, пансиони, санаторијуми и дечји кампови обуставили су рад до 1. јуна. Тренутно се не примају ни резервације. Изузетак су гости који су на Криму пословно.
За разлику од остатка Кримског полуострва, у Севастопољу ће режим обавезне самоизолације за све грађане трајати до 12. априла, док је до краја месеца у граду забрањено одржавање свих масовних догађаја.
„Храмови у кримској престоници раде, а патријарх Кирил је позвао да се не иде у цркве. Ни храмови ни џамије нису затварани, иако су се раније муслимански челници Крима обратили верницима са молбом да не долазе на намазе (молитве)“, каже Муљдова.
На Криму, као и у другим регионима Русије, затворени су тржни центри и ресторани, али су велике фабрике и пољопривредни произвођачи наставили са радом након привременог застоја услед пандемије вируса корона.
Раде и комуналне службе и друге делатности које су од виталног значаја за функционисање републике.
Кримске власти најављују да би могле да скрате период свеопште изолације ако епидемиолошка ситуација ове недеље буде повољна. Све ће зависти од дисциплине житеља Крима.
Наредних дана екслузивно на Спутњику пратите како се руски региону боре против вируса корона. Информације и (аматерски) видео-снимци стижу нам из прве руке — од пријатеља Спутњика из разних крајева Русије.
Већ сутра ћемо сазнати колико је вирус корона изменио живот људи у Сибиру, у Краснојарском крају.
Прочитајте и:
► Русија у доба короне: У Сочи само уз специјалну дозволу
► Русија у доба короне: Ситуација у Јошкар Оли, где је вирус стигао из Москве