Мали поручио: Новац је на два клика од вас

Министар финансија Синиша Мали рекао је да би привредници остварили помоћ државе, потребно је да ураде само две ствари. У последњих десетак дана 5.265 радника враћено је на посао, а запослено је и додатних 120 радника због повећања обима посла, изјавио је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
Sputnik

Министар финансија Синиша Мали рекао је данас да би привредници остварили помоћ државе, потребно је да ураде само две ствари – да у пореској пријави коју подносе сваког месеца као датум почетка плаћања пореза ставе 4. јануар 2021. године и да на порталу Пореске управе потврде преко које пословне банке желе да им се новчана помоћ исплати.

Како је објаснио, поједина привредна друштва и предузетници имају само један рачун, те ће исплата ићи аутоматски, док они који имају рачуне у више банака, требало би да одаберу преко које банке желе да им се исплати помоћ.

Све остало ће урадити држава

„Све остало ће држава урадити. Гледали смо да буде једноставно, брзо и ефикасно, наша жеља је била да што пре тај новац дође на рачуне запослених, истом брзином као што смо испунили помоћ за пензионере за једнократну помоћ“, рекао је Мали одговарајући на питање новинара.

Према његовим речима, привредници са пријављивањем могу да почну од понедељка, 13. априла, а пријављивање ће трајати до краја месеца.

„Пре него што исплатите плате запосленима, ви попуњавате образац везан за порезе и доприносе, шаљете га Пореској управи и аутоматски вам се одлаже плаћање пореза и доприноса на зараде и пореза на добит који је везан за 2020. годину“, појаснио је Мали.

Каже да привредник аутоматски постаје део програма који се односи на уплату минималне зараде за све запослене.

Кад ће „лећи“ минималац

Прогноза је да ће се тај процес у Србији завршити крајем априла, додајући да се исплата првог минималца може очекивати у првој недељи маја.

„Не може брже и једноставније, али с друге стране, испуњавамо основне захтеве привреде, ако се сећате критика које смо чули: ’Ево мера, ко зна када ће да их примене‘. Ево, донели смо правни оквир и крећемо са мерама, напорно смо радили да то изгледа како треба – без грешака и злоупотребе“, рекао је Мали.
Мали поручио: Новац је на два клика од вас

Каже да држава слуша привреду и да је одговорила на њене апеле и да се показала као „озбиљан партнер привреди у кризи“.

Чадеж: 5.265 радника враћено на посао, 120 новозапослених

У последњих десетак дана 5.265 радника враћено је на посао, а запослено је и додатних 120 радника због повећања обима посла, изјавио је данас председник ПКС Марко Чадеж, истичући да то показује да су компаније увиделе да ће држава помоћи и подржати њихов опстанак након кризе са корона вирусом.

„Кроз поновно увођење смена и покретање производње, на посао је враћено 5.265 радника, а чак су компаније запослиле и 120 нових радника због обима посла. Тај тренд нисмо видели пре десет дана и то полако почиње да се мења, не у неком масовном броју и обиму, али је резултат најаве какве ће мере бити“, рекао је Чадеж на конференцији за новинаре на којој је говорио и министар финансија Синиша Мали.

Он је рекао да су од великог значаја економске мере које је влада данас усвојила и да ће већ од понедељка постати реалност, односно омогућити предузећима да користе ову помоћ и подршку и тако преживе тежак период у нади да ће он трајати кратко и да ће се брзо кренути у даљи развој.

У блокади 954 привредна субјекта

Чадеж је навео и да подаци ПКС показују да је од почетка кризе, односно 9. марта, закључно са 6. априлом ове године, у блокади било 954 привредна субјекта, што значи да „нису успели да се извуку“.

Укупан износ блокада је 688,3 милиона динара, а највише је блокираних предузетника, а затим привредних друштава.

„За њих од понедељка почиње нова нада и од тада могу да рачунају како да се поврате“, рекао је он.

Чадеж је замолио привредне субјекте да буду максимално солидарни у овој тешкој ситуацији.

„Замолио бих привредне субјекте да добро размисле када повлаче нечију меницу или не желе да продуже рок исплате дуговања и да буду максимално солидарни у овим временима, иначе ћемо долазити у још теже ситуације“, поручио је Чадеж.

Он је навео и да је у 1.038 компанија делимично обустављен рад или су фирме смањиле интензитет рада, односно да је 30 одсто њих у потпуности обуставило рад. У њима има 111.928 радника, преноси Танјуг.

Коментар