Сарајево се плаши руске помоћи више од короне

Три „Иљушина“ руске помоћи слетела су из Москве на аеродром „Маховљани“, код Бањалуке, са стручњацима и опремом потребном за борбу против вируса корона. За разлику од Републике Српске, Сарајево је одбило помоћ Русије јер се плаше да Милорад Додик не укњижи себи политички поен. Здравство им је у тешком стању, али им је политички инат јачи.
Sputnik

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, одмах по слетању руске помоћи,понудио је Сарајеву да посредује како би пристигла помоћ из Москве, прешла и на федерални део. Али, остао је без директног одговора из федералних институција.

Политиколог Анђелко Козомара каже за Спутњик да руска помоћ има двоструки значај, здравствени пре свега, али и политички.

„У медицинском смислу, значајно је јер су дошли лекари руске војске да помогну колегама у РС где нема толико стручњака из области епидемиологије и инфектологије. Стигла су и специјална руска возила за дезинфекцију која ће очистити болнице и улице, а њих, видели смо, нема баш свако,“ напомиње Козомара.

Руска помоћ против короне драгоцена за Српску

Он наводи да је и морална вредност те помоћи велика, јер је српском народу јасно да иза себе има великог, моћног и снажног пријатеља.

„У Федерацији се све дели по националној основи, па и болест. Руски амбасадор у БиХ је рекао да му се из Сарајева нико није обратио за помоћ, а сведоци смо да су у овој ситуацији чак и Руси и Американци сарађивали. Дакле, Сарајево има неки чудан однос према својим грађанима. По мени, они би требало од руског амбасадора да затраже исту помоћ коју је добила и Српска, јер се зна да је вирус ушао у највећи здравствени центар у БиХ, у Универзитетску болницу у Сарајеву, и да би им помоћ таквих стручњака као што су руски војни лекари, добро дошла,“ напомиње Козомара.

Сарајево се плаши да не да Додику на значају

Политиколог Драгомир Анђелковић, чин Сарајева које одбија помоћ карактерише као немоћ. Сматра да се бошњачка политичка елита, која све време покушава да обесмисли РС, нашла у тешком положају јер сматрају да би прихватањем помоћи дали на значају Додику.    

„Додик је великодушно и солидарно понудио помоћ Федерацији, али тамошње политичке елите су због тога врло уплашене, јер им је Додик на овај начин показао да има велики капацитет да решава проблем и да делује на међународном пољу. У таквим околностима, политичари из Сарајева размишљају како да одбију понуду Додика, а са друге стране су у незгодној ситуацији јер грађани увиђају да им због короне треба помоћ, и да је штетно по њих да се помоћ одбија,“ закључује Анђелковић.

Бошњачки аналитичари тврде да се Бакир Изетбеговић ослонио превише на помоћ Турске, али напомињу да је он са Ердоганом изградио добре међустраначке, а не међудржавне односе, па стога и не чуди што председник Србије прима подршку од Ердогана, а БиХ не.

Коментар