Може ли испирање грла сланом водом убити вирус корона

Досадашња истраживања нису показала да испирање грла сланом водом може убити вирус. Међутим, то потенцијално може спречити продирање одређених вируса у плућа. Постоје и нека истраживања која показују како се одређени вируси могу поново појавити у нашем грлу пре него што доспеју у плућа.
Sputnik
Морска со у Перуу излечила све оболеле од вируса корона — још једна лажна вест

Откривена је и висока стопа размножавања и преношења вируса у плућа током прве седмице. Чини се да би испирање грла сланом водом помогло да се разреди концентрација вируса, тврди доктор Ериц Берг, преноси „Кликс“.

Једна занимљива студија говори о урођеном антивирусном имунолошком одговору, о томе да со у нашим имунолошким станицама потенцијално може убити вирус.

Постоје одређени ензими који могу претворити хлорид у хипохлоритну киселину, што је врло антимикробно. Познато је да убијају вирусе. Одређене имунолошке станице попут фагоцита заправо увлаче вирусе и бактерије и излажу те микробе киселини. Они у основи чине и користе избељивач, водоник пероксид, па чак и одређени антибиотик како би убили ове микробе. Оно што стварно радите, јесте да дајете имунолошком систему да изради оружје.

Истраживања слане воде показала су да је то код 130 људи који су с њом испирали грло било учинковито у спречавању инфекција горњих дисајних путева.

Јапанска студија је показала да се код 20.000 деце, колико их је било испитано, нису појавили ни грип ни грозница. Испирање грла сланом водом 2010. године показало се најучинковитијом мером за респираторне инфекције.

„Медикал њуз тудеј“ наводи како је три године после спроведена студија са 338 особа које су користиле слану воду и откривено је да људи имају мањи ризик од добијања респираторне инфекције. Шта заправо урадити?

Помешајте пола кашике морске соли с мало више од 200 милилитара топле воде. Испирајте грло овом водом неколико пута дневно.
Коментар