„Свако кога нађемо без дозволе биће кажњен. Написана му је казна, иде пред судију за прекршаје или пред тужиоца, у зависности да ли је прекршајно или кривично дело. Не интересује нас да ли вози југа или мерцедеса, да ли има политичку везу, статус, да ли је позната личност, да ли има новца или не“ рекао је Стефановић за РТС.
Он је подсетио да су у неким случајевима кршења изолације предвиђене казне и до 12 година затвора ако је неко, на пример, ширио вирус и изазвао нечију смрт.
Истиче ипак да на нивоу целе Србије веома мали број грађана који немају дозволу крши забрану кретања, док већина грађана дисциплиновано поштује мере.
Прекршајни судови казнили 616 особа
Током протеклог викенда и полицијског часа прекршајни судови у Србији казнили су укупно 616 особа због кршења забране кретања.
Међу кажњенима су и три особе које су прекршиле пропис о праву на шетање кућних љубимаца и неколико особа које нису испоштовале забрану окупљања више од двоје људи на јавном месту.
Прекршајни судови у Србији изрекли су укупно више од 136 милиона динара новчаних казни од доношења Уредбе о забрани кретања на јавном месту током ванредног стања, а ради спречавања ширења вируса корона.
Од почетка примене Уредбе, кажњено је укупно 3.330 особа, различите старосне доби, новчаним казнама од 50.000 до 150.000 динара због прекшаја по три основа, а након увођења нових мера Владе, по укупно седам основа, казали су за Танјуг у правосудним органима.
Због кршења забране изласка особа старијих од 70 година у насељеним местима, и старијих од 65 кажњене су укупно 1.253 особе.
Прочитајте још: