Иран поручује Америци: Не треба нам ваша помоћ, имате историјску шансу да укинете санкције! /видео/

Једино што Иран очекује у овом тренутку јесте да се окончају „неправедне и злочиначке америчке санкције“, а да би се тако нешто реализовало потребна је заједничка координација и ангажман целог света, изјавио је у разговору за Спутњик политички саветник амбасаде Ирана у Београду Содаиф Атаеи.
Sputnik

Иран је једна од земаља која је највише погођена вирусом корона. Према најновијим информацијама иранског Министарства здравља, број заражених достигао је 74.817, од чега је 4.683 са смртним исходом. Светла тачка је, судећи по сајту који објављује статистичке податке о вирусу корони, да у протекла 24 часа није забележен ни један нови случај.

Како би изашао на крај са пандемијом вируса корона, према речима политичког саветника иранске амбасаде, Иран је предузео читав низ мера, које су углавном у складу са препорукама Светске здравствене организације (СЗО), међутим има и оних које су локализоване према захтевима и посебностима локалног становништва.

Како наводи, актуелна ситуација са вирусом корона у Ирану је далеко боља него пре месец дана, нагли раст заражених је заустављен, међутим, све здравствене мере и даље су на снази како би се овај тренд одржао, поготову јер је неопходно пазити се од могуће мутације вируса и потенцијалног другог таласа.

Ирану не треба помоћ Америке већ укидање санкција

Атаеи такође истиче и да једино што Иран очекује од Америке јесте окончање америчких санкција, и никаквих других очекивања нема, па ни по питању медицинске помоћи. Да би се то постигло, како истиче, потребна је зајденичка координација и ангажман целог света.

Иран поручује Америци: Не треба нам ваша помоћ, имате историјску шансу да укинете санкције! /видео/

„Морамо имати једну чињеницу на уму да све мере која Иран у овим условима предузима дешавају се у ситуацији када су неправедне америчке санкције на снази у свим областима, па чак и у области медицине. Међутим, корона вирус је свеобухватна глобална претња која своје жртве налази без обзира на верске и расне околности“, констатује Атаеи.

Иран је, као и многе друге земље суочене са овом пандемијом, на самом почетку имао доста проблема са недостатком медицинске опреме и средстава, а санкције које су САД увеле против Техерана су у том домену умногоме кочиле процес набавке.

„Суочавамо се за озбиљним проблемима што је резултат политике санкција коју спроводе САД. Америчке санкције су пример кршења основних људских права, а то је пре свега право на лечење и на приступ здравственој заштити. Очекује се од свих поитичара и медија у свету да једногласно осуде те злочиначке санкције САД и од својих влада затраже да не следе ову политику једностраних мера против Ирана“, наглашава Атаеи.

Такође, он додаје и да званични Техеран од свих чланица УН очекује да се, поред осуде оваквих „неправедних, нехуманих и неморалних“ мера САД, максимално ангажују како би се ове санкције окончале.

„Иран би оберучке поздравио сваку прилику како би се америчке санкције окончале, а ова пандемија је могла да буде историјска шанса да се то деси јер су непосредне жртве ових санкција – обични људи“, тврди он.

Атаеи је уједно и похвалио ЕУ која је преко Европског инструмента за подршку трговинској размени са Ираном (ИНСТЕКС) послала медицинску помоћ тој земљи, те је додао да Техеран сматра да ће тај потез у великој мери допринети очувању нуклеарног споразума који је и даље на снази упркос томе што су САД из њега иступиле.

Похвала мерама Србије о борби против вируса короне

Атаеи је такође рекао и да је политика коју Србија примењује по питању борбе против вируса короне од самог почетка веома добра, као и да је она у сагласности са препорукама Светске здравствене организације (СЗО).

„Заиста морамо да похвалимо одлуку Владе Србије о примени полицијског часа, стварању социјалне дистанце, али да похвалимо и препоруке и нардбе да грађани остану код куће. Сви смо сведоци да поред мера које Влада предузима, поред хигијенских и заштитних средстава, Србија не оскудева ни у чему, да су продавнице пуне и да свега има“, навео је он.

Поредећи Иран и Србију, дипломата је рекао да обе земље користе и своја сопствена искуства у борби против пандемије, као и препоруке СЗО, али да је Иран отишао и корак даље осмисливши посебни механизам како да утврђује потенцијалне преносиоце заразе.

Како објашњава, Иран је направио специјални сајт путем којег људи могу самостално да унесу сву неопходну информацију о симптомима које осећају, али и о контактима који су имали пре њихове појаве, а тај портал потом самостално прави анализу ко су потенцијални преносиоци заразе, што је у великој мери помогло у борби против ширења заразе.

„Иран и Србија су у свим тешким условима биле једна уз другу, тако да се надам да ће поред мера које примењују пружити помоћ у билу чему како би се што пре вирус искоренио“, закључио је Атаеи.
Коментар