Оператор система трансмисије и тржишта електричне енергије Kосова и албански оператор преносног система објавили су 3. децембра 2019. да су у Тирани потписали уговор о успостављању регулаторног блока енергетског система Kосово-Албанија, што је директно кршење Бриселског споразума, пишу „Вечерње новости“.
Европске мреже оператора преносних система електричне енергије ових дана разматрају могућност да се територија Kосово издвоји из регулаторног блока „Електромреже Србије“ и припоји се албанском регулаторном блоку. Одлука се очекује већ током следеће недеље.
Стручњаци у Србији су говорили да је овим грубо прекршен договор из Бриселског споразума, јер он предвиђа да лажна држава Kосово буде засебна енергетска контролна област, али уз услов да се формирају две српске компаније на северу Kосова. Оснивачи ових предузећа били би „Електропривреда Србије“ и Заједница српских општина, која до данас није формирана. Споразум који је потписан у Тирани, урађен је уз знање Европске мреже оператора преносних система електричне енергије. Што и не чуди, јер ову организацију политика најмање занима, пише лист.
Kако је после потписивања уговора изјавио Јанез Kопач, директор Секретаријата Енергетске заједнице, највећи проблем између ЕМС и KОСТТ је тај што су се нагомилали велики међусобни дугови. А како је Србија лидер у свом блоку, има и задатак да на нивоу производње струје испрати било какав минус или дефицит енергије. Тако је морала да ради и за све губитке које направи тзв. Kосово. Србија је сваки пут морала да покрије трошак слабије производње електричне енергије у KОСТТ.
Наша земља, сматрају српски стручњаци из области енергетике, већ дуго не рачуна на струју са територије Kосова. Они су и тако мали произвођачи. Електране су прилично старе, не зна се ни у каквом су тачно стању. Њихов потенцијал лежи у угљу. Ипак, Србија има довољно струје и без енергије са самозваног Kосова.