Нафта се у целом свету прелива са танкера и складишта

За само три или четири недеље свет неће имати где да складишти нафту, изјавио је власник једне од највећих енергетских компанија „Гунвор“ Торборн Торнквист.
Sputnik

Места тренутно скоро и да нема у складиштима и танкерима. Трејдери активно купују нафту на спот тржишту, с обзиром да кошта мање него за фјучерске уговоре. То им омогућава да остваре додатни приход - нафта која је јефтино купљена касније ће се препродати по скупљој цени са одложено испоруком.

Према мишљењу Торнквиста, уколико укупно смањење производње нафте после договора ОПЕК плус остане на нивоу 12-13 милиона барела дневно, неће се много шта променити. Директор „Гунвора“ је објаснио да је у априлу понуда већа од потражње за 25 милиона барела.

Трамп у разговору са Путином: Смањење производње нафте стабилизује енергетско тржиште

Како се наводи, рафинерије нафте у Русији такође ускоро неће имати где да складиште производе, па ће бити принуђене да изнајмљују цистерне од железнице. Међутим, из техничких разлога немогуће је зауставити производњу.

Нови договор ОПЕК плус

ОПЕК плус је у недељу одобрио ново смањење производње нафте са нивоа из октобра 2018. године: за 23 одсто у мају-јуну, 18 одсто – до краја 2020. и 14 одсто – до краја априла 2022. године.

У првој фази савез ће смањити производњу за 9,7 милиона барела дневно, затим за 8 и 6 милиона. За Русију и Саудијску Арабију референтна база износиће 11 милиона барела дневно.

Мексико је инсистирао на посебним условима и смањиће производњу за само 100 хиљада барела дневно у мају-јуну, док ће остало компензовати Сједињене Америчке Државе.

Коментар