Откриће стручњака објављено је на порталу bioRxiv, који објављује научне материјале.
Током експеримента, научници су вирус корона изложили температури до 60 степени током једног сата, након чега су установили да су након таквог излагања неки његови сојеви још били способни да се размножавају.
Загревање вируса до 60 степени Целзијуса представља уобичајени протокол деактивације вируса, који се користи у већини лабораторија, у којима се проучавају анализе пацијената.
Вирус су успели потпуно да деактивирају тек након 15-минутног загревања на 92 степена Целзијуса.
Француски научници су за потребе експеримента користили ћелије бубрега афричког зеленог мајмуна, заражене сојем вируса корона, добијеног од пацијента из Немачке. Заражене ћелије су стављене у две епрувете: једну с чистом средином, а у другој су се налазили протеини животињског порекла, симулирајући стварне, а не стерилне услове.
Након стандардне процедуре загревања, сојеви вируса у чистој средини били су у потпуности деактивирани, док су у нестерилној средини неки од њих опстали.
Научници су претпоставили да је стандардан протокол деактивације можда довољан за деактивацију узорака с малом концентрацијом вируса, док је за узорке с високим садржајем вируса то вероватно недовољно.
Аутори експеримента истакли су да би резултати њиховог истраживања требало да допринесу одабиру најприкладнијег протокола деактивације вируса како би се спречило ширење заразе међу здравственим радницима, који директно раде с узорцима.