Наиме, у 31 провинцији у Турској прошлог викенда уведен је 48-часовни полицијски час који је најављен и за следећу недељу, док осталим данима забрана кретања важи само за млађе од 20 и старије од 65 година, преноси Танјуг.
Полицијски час, најављен само два сата пре ступања на снагу, довео је до панике међу великим делом становништва које је похрлило у продавнице и пекаре не марећи притом превише за мере социјалног дистанцирања.
Турски председник је најавио да ће ова мера, оцењена као крајње рестриктивна од стране једног дела јавности, бити на снази и током следећег викенда.
Током недеље забрана напуштања домова односи се само на особе млађе од 20 и старије од 65 година.
Многе радње су затворене, паркови такође, ресторани раде само доставу и преузимање хране, а банке имају скраћено радно време. Насупрот томе, градилишта су отворена, као и многе фабрике и предузећа која желе да избегну финансијски губитак.
Неки експерти тврде да би делимични карантин попут овог у Турској могао да буде успешан све док су заштићене особе под повећаним ризиком и све док остали грађани предузимају све неопходне мере заштите.
Ипак, они напомињу да је увођење делимичног карантина ефикасно када се уводи рано, док је број заражених још увек мали, или након што је врхунац епидемије већ прошао, при чему се ни једно ни друго не односи на Турску у овом тренутку.
Турска је међу првих десет земаља у свету по броју особа заражених корона вирусом, при чему се сваког дана региструје 4.000 нових случајева.
Међутим, морталитет је знатно нижи него у другим земљама, тек нешто изнад два одсто. Турска здравствена асоцијација тврди да турски званичници у статистику умрлих од ковида 19 не укључују оне случајеве за које постоји снажна индикација да су умрли од последица ове болести, а чији су тестови дали негативан резултат.
Турски министар здравља тврди да је овако ниски морталитет последица великих капацитета турског здравственог система, као и другачијег приступа у лечењу, у којем је акценат на праћењу контаката заражених, а не на тестирању опште популације или оних који показују симптоме болести.
Он је такође додао да се у Турској одлаже стављање пацијената на респираторе, а за ову меру тврди да даје боље резултате у лечењу.
Прочитајте још: