„Увек је од значаја враћање правде и очување истине о рату и ратним околностима. Захваљујући декласификованим документима о затвореницима у финским логорима током Другог светског рата, потомци затвореника ће у архивама можда моћи да нађу неке податке и сазнају нешто више. А ми који смо то преживели све то знамо и без тих докумената”, истакла је она.
Њупијева је нагласила да је недавно сазнала за објављивање декласификованих докумената и нагласила да данас није остало много сведока тог страшног времена.
Према њеним речима, бивши затвореници су много пута покушавали да поврате правду и открију истину, али и да од Финске добију обештећењеза материјалне и моралне губитке.
„Ми, бивши затвореници финских логора, одлично знамо какав је режим владао у концентрационим логорима, колико је тамо било затвореника, колико је умрло од глади, мучења и инфективних болести. Било је и кажњавања и радних обавеза. Све то знамо не из прича, него из личног и искуства својих рођака”, истакла је Њупијева.
Председница Карелијског удружења је још изјавила да се у најскорије време планира састанак бивших логораша, али да је због карантина услед вируса корона тачан датум тренутно непознат.
Претходно је у оквиру пројекта „Без застаревања” РИА Новости објавила до сада непозната сведочења о ратним злочинима финских фашиста против недужних сојветских цивила, која је регионална управа ФСБ за Карелију декласификовала и предала Националном музеју Карелије.
Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.