Бивша затвореница концентрационог логора: Потомци дужни да знају сву истину о злочинима

Откривање и очување праве истине о рату увек је од значаја. Захваљујући декласификованим документима о финским логорима из Другог светског рата, потомци затвореника ће можда сазнати нешто више, истакла је председница јавне организације „Карелијско удружење бивших малолетних заробљеника фашистичких концентрационих логора” Клаудија Њупијева.
Sputnik
„Увек је од значаја враћање правде и очување истине о рату и ратним околностима. Захваљујући декласификованим документима о затвореницима у финским логорима током Другог светског рата, потомци затвореника ће у архивама можда моћи да нађу неке податке и сазнају нешто више. А ми који смо то преживели све то знамо и без тих докумената”, истакла је она.

Њупијева је нагласила да је недавно сазнала за објављивање декласификованих докумената и нагласила да данас није остало много сведока тог страшног времена.

Бивша затвореница концентрационог логора: Потомци дужни да знају сву истину о злочинима

Према њеним речима, бивши затвореници су много пута покушавали да поврате правду и открију истину, али и да од Финске добију обештећењеза материјалне и моралне губитке.

„Ми, бивши затвореници финских логора, одлично знамо какав је режим владао у концентрационим логорима, колико је тамо било затвореника, колико је умрло од глади, мучења и инфективних болести. Било је и кажњавања и радних обавеза. Све то знамо не из прича, него из личног и искуства својих рођака”, истакла је Њупијева.
„Куће смрти“ — историја финског нацизма

Председница Карелијског удружења је још изјавила да се у најскорије време планира састанак бивших логораша, али да је због карантина услед вируса корона тачан датум тренутно непознат.

Претходно је у оквиру пројекта „Без застаревања” РИА Новости објавила до сада непозната сведочења о ратним злочинима финских фашиста против недужних сојветских цивила, која је регионална управа ФСБ за Карелију декласификовала и предала Националном музеју Карелије.

Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.

У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.

Прочитајте још:

► „Куће смрти“ — историја финског нацизма

Русија покреће портал о злочинима у Другом светском рату

Инфографика: Нацистичке „фабрике смрти“

Коментар