Смртни исход био је вероватнији код оних који су имали неки здравствени проблем и то 8,8 посто док је то код оних без тих проблема био 1,3 посто, преноси Јутарњи лист.
С порастом броја коморбидитета, ризик је био већи. За оне који су имали два ризика вероватноћа лошег исхода била је 160 посто већа, а 80 посто за оне с једним ризиком. За пацијенте с хроничном опструктивном болести плућа тај је ризик за лош исход био је 160 посто већи.
Висок притисак
Најгоре пролазе онколошки пацијенти којима рак повећава ризик за 250 посто. Потврђују то и италијанска истраживања која су показала да су жртве вируса корона у већини имале неки здравствени проблем, а чак половина имала је три и више болести пре него је заражена корона вирусом. Односно њих 99 посто. Истраживање 355 смртних случајева у Италији показало је да су само три жртве или 0,8 одсто раније биле потпуно здраве.
Довољан је само један здравствени ризик, на пример висок крвни притисак, па да зараза вирусом корона заврши кобно чак и за млађег пацијента односно да се та опасност удвостручи. Наиме, доктори од почетка пандемије ковида 19 упозоравају да сви хронични пацијенти имају значајно већи ризик за компликације болести те да се они зато додатно морају чувати од заразе вирусом корона.
Интензивна нега
Најновија студија коју је водила Веи-Џи Гуан с медицинског факултета у Гуанџоу показала је да само један здравствени ризик повећава смртни исход у случају заразе вирусом корона за чак 80 посто те да кад се удруже корона вирус и нека хронична болест шанса да се заврши на интензивној нези или умре за те је пацијенте 20 посто док је то за иначе здраве тек 5 посто.
У студији је иначе анализирано 1.590 пацијената хоспитализованих у децембру прошле године и јануару ове године у кинеским болницама.
Студија је показала да су најчешћи проблеми били високи крвни притисак, срчане болести и дијабетес. Око 76 посто умрлих имало је високи крвни притисак, 35 посто дијабетес. Засад се не зна зашто су људи с високим крвним притиском толико осетљиви на вирус корона.
Прочитајте још: