Тихи Васкрс, тиха радост: Срби на Косову ишли на службу иако су у двострукој изолацији

Ово је тихи Васкрс и једна радост која је за Србе на Косову и Метохији стишана. Било је светих литургија тамо где су оне одувек и биле, без уобичајених васкршњих дешавања у свету двоструке изолације у коме живимо ми, Срби, овде.
Sputnik

Овако за Спутњик Живојин Ракочевић, новинар и публициста, описује Васкрс ове године на Косову и Метохији. Не може се, додаје он, говорити да је у цркви у Истоку или неким другим потуно изолованим црквама и прошлих празника било више верника.

Срби на Косову и Метохији тихо провели Васкрс

„Што се тиче већих средина на Косову и Метохији, празник се прослављао тихо, уз минималан број људи, јер овде постоји то ограничено кретање у трајању од сат и по времена, одређено према задњем броју из личне карте. Онај ко је могао да дође, дошао је, поштујући правила о окупљањима, удаљеност једних од других. Та правила су се поштовала у свим храмовима Српске православне цркве“, објашњава наш саговорник.

Све васкршње манифестације, као што су сабори у појединим местима, дечје представе и васкршње радости, организована куцања јајима, нису била ове године, сведочи Ракочевић.

„Читав један комплекс догађаја који се повезују са Васкрсом је изостао, али није изостала та радост. Тиха. Нису изостале црквене службе, поруке свештеника који су се одлично организовали. Литургија из манастира Грачаница је преношена преко друштвених мрежа, Фејсбука“, прича наш саговорник.

У мањим срединама су људи током дана тихо и појединачно одлазили у храм. Многи свештеници су звали своје парохијане, разговарали са њима и пружили им утеху, јер је ово на Косову и Метохији свет двоструке изолације. Овде је страх сада двострук, додаје Живојин.

Двострука изолација није нова за Србе

Срби су овде 20 година у карантину, 20 година условљени мањком слободе и сада морају у оквиру својих заједница, домова и малих затворених средина да чувају и друге од себе. Да обилазимо, једни друге и да држимо то растојање које је обавезно због овог вируса.

„То није ни природно ни нормално, али живот са једне стране даје одговоре друге, Срби на Косову и Метохији су навикли на изолацију, њихов живот је живот изолације. И ми смо најприлагођенији овој несрећи која је задесила човечанство и која нам се свима десила. Тако да, шта је ово наспрам 20 година чувања, избегавања... Излажења под страхом у друга места, средине. Све је то саставни део живота косовскометохијских Срба“, наводи Ракочевић. 

Васкрс је празник радости, победе и Срби се осећају као победници без обзира шта се догађа, јер живе у окриљу својих најважнијих културних, духовних и националних светиња.

Коментар