„Употреба серолошких тестова (за одређивање антитела ) разликоваће се у зависности од фазе пандемије. Тренутно се пандемија креће ка прелазној фази. Управо у овом тренутку серолошки тестови могу бити веома корисни. Када коначно достигнемо фазу мањег ризика, они ће моћи да се користе за брзо препознавање нових случајева који би могли покренути нови талас епидемије“ објаснио је Гаспарини.
Од четвртка италијанска регија Ломбардија, која је постала епицентар избијања вируса корона, спроводи серолошка испитивања крви за откривање антитела. Како се наводи у саопштењу овог региона, тестови ће почети да се врше у провинцијама које су највише погођене епидемијом: Лоди, Кремона, Бергамо и Бреша. Од 29. априла прошириће се на цео регион. Процењује се да ће се тестирати око 20 хиљада људи дневно.
Уређај и тестови које је направила италијанска компанија „Диазорин“, омогућавају да се аутоматски открије присуство антитела на вирус корона у крви. На тај начин моћи ће да се утврди број оних који су већ прележали вирус, а чија дијагноза није утврђена традиционалним методама, односно брисом из носа и грла или молекуларном дијагностиком.
Претпоставља се да присуство антитела не указује само на прележану болест, већ и на одређени имунитет на нову инфекцију.
Према последњим званичним подацима, у среду је у Италији забележено више од 187 хиљада случајева заразе новом врстом вируса корона, опоравило се више од 54 хиљаде пацијената, укупан број жртава премашио је 25 хиљада људи.
Светска здравствена организација објавила је 11. марта епидемију нове инфекције вируса корона ковид 19 за пандемију. Према последњим подацима, у свету је забележено више од 2,65 милиона случајева заразе, а умрло је више од 185 хиљада људи.