Решена мистерија камених лопти старих два милиона година

Мистерија камених лопти, од којих су неке старе и по два милиона година, коначно је решена захваљујући истраживању археолога из Израела.
Sputnik

Камене лопте величине људске песнице нађене су на бројним археолошким налазиштима широм Европе, Азије и Африке, али није било познато за шта су служиле, преноси „Лајв сајенс“.

Неандерталац из Сићева: Нова археолошка открића у Србији мењају историју човечанства

Међутим, последњим истраживањем археолога са Универзитета у Тел Авиву, у сарадњи са археолозима са Сапијенца Универзитета у Риму, утврђено је да су их праисторијски људи користили како би отворили кости уловљених дивљих животиња и дошли до коштане сржи за исхрану.

Тим научника који је предводила Ела Асаф са овог Универзитета, испитивао је 30 таквих лопти из једне пећине у Израелу, у којој су људски преци живели пре 400.000 година.

Решена мистерија камених лопти старих два милиона година

Те лопте билу су направљене од другачијег камена него друго камено оруђе нађено у пећини и сматра се да су најмлађи пример таквих лопти.

Научници су испитивали лопте микроскопом и утврдили да на њима постоје остаци органске материје који доказују да су лопте коришћене за отварање костију и вађење сржи.

Да би то и потврдили, научници су спровели експеримент направивши сличне камене лопте којима су отварали кости, а покушали су то да ураде и обичним камењем.

Србија била рајски врт преко којег је насељена Европа

Испоставило се да су лопте много боље за ту намену, што је потврдио микроскопски налаз.

Такође, на лоптама које су научници направили, остали су истоветни трагови који су нађени на оним праисторијским.

Археологе је на такво сазнање упутило то што су камене лопте биле прекривене углачаним слојем, за разлику од другог каменог оруђа, што указује да су биле веома дуго коришћене, чак вероватно и преношене са генерације на генерацију.

Научници су закључили да је вађење коштане сржи и обогаћивање исхране њом помогло праисторијским људима да преживе рано камено доба, које је трајало од пре 2,7 милиона до пре 300.000 година.

Коментар