Иако је најтеже погођени Бразил тек на 11. месту по броју оболелих у свету, страхује се да ова, али и суседне земље у региону, имају много већи број жртава него што је регистровано.
Главни уредник бразилске редакције Спутњика Никита Алентјев описао нам је тешку ситуацију у којој се данас налази Бразил.
„За два месеца, у земљи која има више од 200 милиона становника, регистровано је скоро 54.000 заражених и 3.700 умрлих. Међутим, многи експерти тврде да се убрзава процес заразе и да смо већ престигли Шпанију. Најгора ситуација је у Рио де Жанеиру, Сао Паулу, федералном округу у коме се налази и главни град Бразилија, и у држави Амазонас. Бразил је федерација, па свака република сама одређује о увођењу карантина и осталих мера. Има градова у којима су већ дозволили ресторанима да се отворе. Ради се о малим градовима, у којима економија без малих предузећа трпи потпуни крах“, објашњава Алентјев.
Болсонаро не дозвољава да људи због „прехладице“ буду гладни
Ситуација у земљи је отежана и јер је председник Бразила Жаир Болсонаро у неколико наврата рекао да не верује у постојање вируса.
„Болсонаро више не негира вирус, али га назива ’прехладицом‘ и тврди да ће се заразити сви — од 75 до 95 посто житеља — и да земља не може да се заустави због наведене прехладице. Према његовим речима, Бразил не може да доведе у опасност економију земље због страха од невидљиве болести. И многи његови следбеници слажу се с њим — организују протесте за укидање карантина. У Рију је губернатор велики присталица Болсонара, али тешко да ће послушати председникове савете и ослабити мере изолације, јер се и сам заразио ковидом 19“, додаје Алентјев.
Економски развитак земље за председника је приоритет и изнад је здравља народа. Болсонаро је, предвођен овим приоритетима, већ почео да прави измене у свом кабинету и отпустио министра здравља.
Наш саговорник из Рија објашњава:
„Болнице у Бразилу су пуне. У петак су објавили да су у Рио де Жанеиру попуњена сва болничка места. У Амазонији су већ почели да копају масовне гробнице за жртве короне, нема довољно респиратора, нема довољно медицинске опреме ни персонала. Ситуација је катастрофална“.
Иако многе присталице Болсонара протестују, део народа је корону ипак схватио озбиљно.
„Има оних који излазе са два пара рукавица, с маскама, с жицом од метар и по која мери растојање између њих и других суграђана на све четири стране. Међутим, има и оних који у време карантина шетају с децом или узимају своје даске и сурфују, иако су плаже већ одавно затворене… Ја лично мислим да се у Рију атмосфера или било који тренд огледају увек у томе шта можете да купите од уличних продаваца. Данас на улицама продају све врсте маски и дезинфекционих средстава“, прича Алентјев.
Еквадор — људи су гладни, немају чиме да хране децу
Еквадор, који има око 16 милиона становника, за једну ноћ скочио са трећег на друго место по броју оболелих. Власти су признале да је минимум 23.000 тестова који су обављени у различитим лабораторијама у целој земљи негде „затурено“. У четвртак је министар здравља Севаљос изјавио да су резултати ипак дошли до власти и да је још 11.000 тестова позитивно. Тако је Еквадор од регистрованих 11.183 случајева стигао на 22.700.
Тешка ситуација коју преживљава Еквадор дошла је до насловних страна светске штампе. У економској престоници Гвајакилу власти нису успеле да се изборе са бројем жртава, медицински и погребни систем је потпуно колабирао.
Саговорник Спутњика је био и Давид Ћикаиза, новинар из Гвајакила, који нам је рекао:
„Наше власти нису знале како да изађу на крај са вирусом и били смо приморани да се информишемо преко социјалних мрежа. Полиција нити је информисала људе о смрти њихових ближњих, нити је долазила да покупи тела оних који су умрли код куће. Страшно је гледати лешеве у свом граду. Било их је разбацаних по улицама, људи су их спаљивали или бацали у море. Ми имамо хиљаде жртава које смо видели својим очима и које град није успео ни да покупи ни да сахрани, а званичне бројке показују да је преминулих нешто више од 1.600“.
Давид указује на највећи проблем у региону, а то су управо немаштина и глад.
„Прошло је месец дана откако смо затворени. Људи више немају чиме да хране своју децу и почињу да излазе напоље. Глад нас је натерала да изађемо из куће упркос државним нормама које нас у томе спречавају. То је разлог због кога не можемо да зауставимо ширење вируса“.
Перу — народ не слуша препоруке
На трећем месту је Перу, који има 31 милион становника и 21.600 регистрованих случајева ковида 19. Преминулих је, према последњим подацима, 630.
Поред становништва, службе задужене за сузбијање заразе такође су угрожене. Министар унутрашњих послова Карлос Моран обавестио је да је 1.300 чланова националне полиције позитивно на вирус корона:
„Осамдесет хиљада агената полиције, заједно са оружаним снагама, тренутно је на оперативном задатку контролисања улица у време изолације. Заражено је 1.300 полицајаца, што износи 1,6% од укупног броја. Сви полицајци, до последњег, биће тестирани“.
Војска се, заједно са полицијом, медицинским радницима и предузетницима, бори против пандемије како држава налаже. Обавеза војске је да обезбеди сигурност на улицама и води рачуна о томе да грађани поштују карантин.
Фернандо Урибе из војне авијације Перуа рекао је за Спутњик:
„Сваког дана или свака два дана радимо анализу ситуације и ако је потребно уводимо додатне мере. На пример, донели смо одлуку да понедељком, средом и петком напоље могу да изађу само мушкарци, а жене осталим данима. У недељу је излазак забрањен свима. Такође смо морали да позовемо резервисте да бисмо појачали контролу на улицама“.
Урибе додаје да и међу војницима има случајева короне, али не у тој мери као у редовима полиције. Стиже их умор, што је у овој ситуацији нормално, али се труде да не занемаре своју сигурност када обављају задатке на улицама.
А како народ реагује на новоуведене мере?
„Народ је доста осетљив на овакве мере јер нису навикли да им кажу ’останите код куће‘. Навикли смо да радимо шта хоћемо, да излазимо, да се шетамо, да једемо напољу. На почетку нису веровали да је ово реално и наравно да је било случајева лишавања слободе због непоштовања правила. Истовремено се ради на томе да се људима објасни о каквој опасности се ради, како би схватили да морају да остану у кућама. За излазак су предвиђене различите новчане казне, исто као и за неношење маски или за непоштовање дистанце између људи“.
Фернандо напомиње да њихов здравствени систем и даље издржава притисак. Као и многе друге земље, Перу није у могућности да набави брзе тестове, али места у болницама засад има довољно.
„Највећи проблем за нас је економски, јер се трудимо да обезбедимо довољно намирница за све. Овде има много људи који немају ни плате ни уштеђевину и навикли су да новац зарађују данас за сутра. Немамо свуда супермаркете — ван града су људи навикли да све купују на улицама које се претварају у праве пијаце и ту се праве гужве“.