Лавров: Не очекујем резултате од разговора минстара „нормандијског формата“

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров каже да је за следећу недељу планирана видео-конференција министара спољних послова „нормандијског формата“ о Донбасу, али да не очекује неке резултате.
Sputnik

„Очекујем важан разговор на нивоу министара. Тражили смо од Немачке и Француске да на себе узму обавезу да подстакну украјинске власти на поштен и конструктиван рад, али, искрено, некакав резултат не очекујем. Украјинске колеге ће опет, вероватно, говорити: ’Hајде да се што пре састанемо у Берлину’“, навео је руски министар у емисији „Велика игра“ на Првом каналу руске телевизије.

Он је подсетио да су се лидери „нормандијске четворке“, коју чине Русија, Украјина, Француска и Немачка, састали у Паризу децембра прошле године и да је тада договорено да њихови саветници и министри спољних послова прате и контролишу спровођење постигнутих договора.

„Од тих договора спроведен је само један и то у прилично скромном обиму: извршена је размена заробљеника“, каже Лавров.

Лавров каже да се Москва  неће договарати о новом самиту све док не буду спроведени договори са претходног састанка.

То што Кијев одбија директан дијалог са Доњецком и Луганском у оквиру Контакт групе, дајући предност нормандијском формату као једином каналу разговора Лавров је назвао тешком ситуацијом.

„Они сматрају да у оквиру ‘нормандијског формата’ постоји Русија као ‘земља агресор’ а да Француска и Немачка помажу Украјини да натера Русију да испуни оно што је дужна да испуни сама Украјина, наглашавам, у директном дијалогу с Доњецком и Луганском. Тешка ситуација“, рекао је Лавров.

 

Париски самит

 

На париском самиту, првом за три године, стране су сачиниле заједничко саопштење и договориле се да се поново састану за четири месеца у Берлину како би се наставио рад на нормализацији ситуације у Донбасу.

Истакнуто да су Мински споразуми и даље база за рад у оквиру „нормандијског формата“, предвиђено је повлачење снага на три локације у Донбасу до краја марта ове године, а лидери су такође апеловали да се осигура прекид ватре.

Процес нормализације ситуације у Донбасу одвија се у оквиру Минске контакт групе која је од септембра 2014. Усвојила већ три докумената који предиђају кораке за смањење тензија у Донбасу. Ипак, до размене ватре између две стране долази и даље упркос договору о примирију.

 

 

 

Коментар