Министар је изјавио да је у недавном разговору са америчким државним секретаром Мајком Помпеом покретао тему преговора о стратешкој стабилности.
„У разговору са Помпеом истакао сам да, између осталог, не очекујемо само конкретне предлоге америчких колега за временски оквир наставка дијалога о стратешкој стабилности, већ и да је на преговарачком столу још један наш предлог о томе да се поново успостави рад билатералне групе за сајбер-безбедност“, истакао је Лавров.
Како је објаснио, његов разговор са Помпеом уследио је након што су руски председник Владимир Путин и амерички председник Доналд Трамп разговарали телефоном. Он је рекао да су лидери разговарали о вирусу корона, ситуацији на нафтним тржиштима, и о томе да је „важно да се на нов и озбиљан начин обнови дијалог Русије и САД о свим питањима стратешке стабилности“.
Раније је директор Одељења за међународну информациону безбедност руског Министарства иностраних послова Андреј Крутских изјавио да Вашингтон још увек није одговорио на предлог Москве за обнављање билатералне радне групе за сузбијање претњи у области информационих технологија.
Нови талас оптужби из САД за „уплитање“ Русије у изборе
Руски министар иностраних послова се приликом разговора са Помпеом осврнуо и на то да Москва предвиђа нови талас оптужби из Америке о наводном мешању Русије у предизборну кампању у Сједњињеним Америчким Државама.
С тим у вези, он је предложио да се створе механизми који омогућавају елиминисање тензија, па и кад је реч о оптужбама за мешање у изборни процес.
„У разговору сам директно рекао да већ осећамо нови талас оптужби о томе да ћемо се, наводно, уплитати у тренутну предизборну кампању. Због тога позивам САД да направимо механизам за разматрање било којих ствари које изазивају забринутост једне или друге стране, а који ће одобрити председници Русије и САД“, рекао је Лавров.
Прочитајте још: