Више од хиљаду људи биће намерно заражено короном да би се убрзао развој вакцине

Више од хиљаду добровољаца биће инфицирано вирусом корона како би се убрзао развој вакцине против те заразе.
Sputnik

Група научника окупљена под називом „1DaySooner“, која каже да није повезана ни са једном компанијом за развој вакцина, позвала је добровољце да им се јаве, а до сада је интересовање показало више од 2.300 људи из 52 државе, преноси Њузвик.

Британац вакцинисан против корона вируса открива нуспојаве

Циљ је да се одабере око 1.500 здравих појединаца који ће примити потенцијалну вакцину против новог вируса корона , а потом бити изложени том вирусу, како би се утврдило да ли је вакцина ефикасна у заштити, наводи часопис „Нејчр“.

Тиме би, како наводи Џош Морисон, један од научника из ове групе, био убрзан развој вакцине против вируса који је изазвао пандемију.

Развој вакцина траје дуго, будући да тестирања на људима изгледају тако што добровољци приме вакцину, а онда се прате у свакодневном животу и проверава се да ли су се заразили.

Русија лансира вакцину против вируса корона до краја године

Међутим, сада би добровољци били изложени вирусу одмах после вакцинисања, како би се тај процес убрзао.

Добровољци који се пријављују треба да буду старости од 20 до 45 година, здрави, да живе у урбаним срединама, али и да буду високо мотивисани за велики ризик који постоји, јер ће учинити нешто од општег добра у борби против пандемије, каже Морисон.

Да ризик од таквог експеримента постоји, показују и подаци из САД, добијени на случајном узорку, где је око 20 одсто хоспитализованих због ковида-19 управо у старосној групи од 20 до 45 година, а од тих пацијената, два до четири одсто је завршило на интензивној нези.

Да ли смо ово чекали: Водећа кинеска фармацеутска компанија близу вакцине против вируса корона

Сличне студије рађене су и раније, када су у питању грип и маларија.

Стручњаци, међутим, кажу да нису проблем само етичка питања у оваквом експерименту.

Чарли Велер, шефица енглеског фонда за развој вакцина „Велкам“, каже да је упитно и да ли ће то заиста убрзати развој вакцине.

„Научници прво треба да нађу начин како да изложе испитанике вирусу на сигуран начин. Ипак, постоји потенцијал у таквом приступу, али и много отворених питања“, рекла је она.

Прочитајте још:

Коментар