Научници су истакли да јодирана со садржи калијум, који је користан за срчани мишић и снижава крвни притисак. Поред тога, ако се одрекнете конзумирања обичне соли богате натријумом, значајно ће се смањити њена употреба, што ће такође повољно деловати на срце.
Стручњаци су анализирали податке о броју кардиоваскуларних обољења у Кини, где је употреба натријума двоструко већа од препоручене норме Светске здравствене организације (СЗО).
Тако је 2015. године у Кини више од два милиона људи умрло због повишеног крвног притиска.
Како су научници открили, коришћење соли обогаћене калијумом, омогућиће да се годишње спречи 460 хиљада смртних случајева — укључујући 208 хиљада због можданог удара и 175 хиљада због осталих срчаних болести. Осим тога, ове мере могу да смање број нефаталних болести повезаних са кардиоваскуларним системом за готово 750 хиљада, укључујући 365 хиљада можданих удара и 147 хиљада срчаних удара.
Штавише, замена обичне соли јодираном, значајно помаже у смањењу броја пацијената с хроничном болешћу бубрега.
„Наша истраживања су показала да употреба соли обогаћених калијумом може спречити једну од девет смртних случајева од кардиоваскуларних болести у Кини“, наглашава један од главних аутора студије Џејсон ВУ са Универзитета Новог Јужног Велса.
Истовремено, научници су навели да постоји вероватноћа компликација због вишка калијума.
Они су истакли да је у том случају потребно пажљиво пратити његову количину у организму и редовно прегледати пацијенте с предиспозицијама за болести бубрега.
Прочитајте још: