Европска унија се не може похвалити најдубљим џепом, а на то да немачкој компанији „Кјурвак“ у ову сврху понуди кредит од 80 милиона евра, Европска комисија одлучила се тек после наводне идеје америчког председника Доналда Трампа да ту фирму доведе у САД како би она тамо развила вакцину, пише портал „Политико“ у европском издању.
Међутим, на потенцијалним вакцинама тренутно ради више од 70 тимова у свету, а свака од фаза развоја представља приличан издатак, па је очигледно да је наведена сума тек кап у мору.
Вакцина ће коштати „милијарде, милијарде и милијарде“, рекао је директор једне консултантске куће са седиштем у Белгији. „Реч је о профилактичној вакцини за целокупно становништво на планети“, напоменуо је он.
По завршетку развоја, свака потенцијална вакцина најпре мора да буде тестирана на животињама, а тек потом на људима, да би се утврдило колико је безбедна.
Затим следе испитивања ширег обима, да би се доказала њена ефикасност, као и добијање одобрења регулаторних тела и на крају масовна производња у количинама од можда и неколико милијарди доза.
Према проценама једне фондације за финансирање научних истраживања, развој делотворне вакцине за вирус корона могао би да кошта две милијарде долара, али у ту суму нису урачунати трошкови производње, док један тим економских стручњака тврди да ће јавни буџети опредељени за ову сврху морати да буду вишеструко увећани, пренео је Танјуг.
У циљу прикупљања осам милијарди долара за развој вакцине, као и за средства за дијагностиковање и лечење вируса корона у целом свету, Европска комисија ће 4. маја организовати донаторску конференцију у сарадњи са другим организацијама.
Прочитајте још: