Влада Косова опет у рукама Срба

Месец дана након свргавања владе привремених институција коју је предводио Аљбин Курти, власт на Косову добила је нову већину коју предводе Иса Мустафа и Рамуш Харадинај. Њихов партнер ће бити и Српска листа, па ће од гласова Срба зависити и све одлуке. Питање је да ли је нова влада у складу са уставом и да ли ће опстати, јер нема пун легитимитет.
Sputnik

Неџмедин Спахиу, политиколог са Косова, каже да постоји велика разлика између претходне и ове владе.

„За разлику од претходне, ова влада зависиће од Српске листе. Што значи да кад год Српска листа не да поверење, ова влада може да падне. То није био случај с претходном владом, која није зависила од српских гласова. Друго, у овој влади Српска листа се изборила да има и потпредседника владе и потрудила све да српска заједница има позиције на било ком нивоу“, наводи Спахиу.

Све одлуке нове владе зависиће од Срба

Листа Српска, додаје он, на овај начин жели да окупира све позиције и да нема ниједан опозициони глас у својим редовима. На питање да ли ће улогом Српске у новој влади привремених институција Косова бити убрзан процес преговора Београда и Приштине и укидање такси, Спахиу каже:

„Таксе су већ укинуте, таква одлука је већ донета у претходној влади. Мере реципроцитета су биле само празна одлука, јер је требало де се дефинишу касније, када преговори почну, али од тога није било ништа и то је заправо била само једна празна реч“. 

Спахиу не верује да Курти може много тога да постигне тиме што је поднео тужбу Уставном суду за преиспитивање одлуке Тачија да мандат повери другоме за састављање владе и тако прекрши правило донето 2014. године, да само првопласирана странка има право да дâ мандатара.

Наш саговорник верује да ће преговори Београда и Приштине бити настављени, али да ће Американци имати главну улогу.

„Суштински, то су у ствари преговори између Београда и Вашингтона, а све остало је пука формалност. Ако у Приштини неко жели да уђе у игру, као што је то желео Аљбин Курти, тај ће као и Курти бити избачен из игре“, закључује Спахиу. 

Кратког даха, прелаз до нових избора

Стефан Филиповић, политиколог са Косова и Метохије, верује да ће ова влада привремених приштинских институција бити кратког даха.

„Ова влада је нека врста прелазне техничке владе до нових избора, јер само као таква може да има легитимитет. За сваку другу озбиљнију политичку причу ова влада неће имати пун демократски капацитет. Очекујем да ће покрет Самоопредељење указивати на нелегитимност и недемократичност ове владе и да ће покушати да оспори њен легалитет“, уверен је Филиповић.

Он сматра да ће се у једном моменту доћи до политичког консензуса да се иде на изборе и то, како каже, брже него што мислимо.

„Чак је јуче и Кадри Весељи званично изјавио да ће након завршетка пандемије Косово имати нове изборе и генерално, ПДК указује да они нису нешто много заинтересовани за ову нову владу, да ће подржати ЛДК, али да је то привремено решење до нових избора“, наводи Филиповић.

Наш саговорник од Куртија очекује да ће наступати као љута опозиција све док не буде нових избора. Што се тиче преговора са Београдом, Филиповић верује да ће све сачекати да се окончају и избори у Београду.

Преговори, али само технички

„Могу да се покрену неки преговори, али не озбиљни, јер је и Београд у раскораку између пандемије и избора, тако да се могу десити само неки технички преговори као знак добре воље“, уверен је он.

Председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај изјавио је да су сви детаљи споразума нове владе привремених приптинских институција договорени, а да споразум за будућу владу треба још да потпишу и партије Беџета Пацолија, Фатмира Љимаја, Српска листа и мањине које су према поменутом споразуму такође део коалиције.

Иначе, како су пренели приштински медији на албанском језику, поред наставка дијалога Београда и Приштине, односно напора косовских институција у борби против ширења корона вируса, у тексту потписаног споразума наводи се и да је циљ чланство Косова у УН, ЕУ, НАТО и другим међународним организацијама.

Коментар