„Мајка отаџбина” у пуном сјају: Завршена реконструкција некада највише статуе на свету /видео/

Рестаурација спољашњости некада највише статуе на свету, која је почела у марту 2019. године у Волгограду, завршена је како је и планирано, пред обележавање 75. годишњице Победе над фашизмом у Другом светском рату, преноси руска телевизија „Звезда”.
Sputnik

У руском граду Волгограду завршена је реконструкција споменика „Мајка отаџбина”. Стручњаци су већ демонтирали 30 нивоа грађевинских скела, чија је висина 60 метара и тежина 270 тона.

Скулптура је рестаурирана први пут од момента када је постављена.

Споменик висине 85 метара и тежак осам хиљада тона очишћен је од прљавштине и маховине, враћена му је изворна боја, попуњене су пукотине у бетону, чија је укупна дужина, према прорачуна рестауратора, износила 13 километара. Такође, обновљени су делови зарђале арматуре.

Историја споменика

На Мамајевом Кургану (брдо изнад Волгограда) налази се меморијални комплекс у част сећања на Стаљинградску битку (од августа 1942. до фебруара 1943), која се одигравала и на овом узвишењу.

Ова битка је била одлучујућа у коначној совјетској победи над силама Осовине на источном фронту у Другом светском рату. У време када је била завршена 1967. године, статуа „Мајке отаџбине“ била је највиши споменик на свету.

„Мајка отаџбина” у пуном сјају: Завршена реконструкција некада највише статуе на свету /видео/

У овом тренутку, статуа је на 9. месту на списку највиших статуа на свету.

Меморијал је грађен између 1959. и 1967. године и крунисан је великом статуом „Мајке oтаџбине“. Споменик је дизајнирао скулптор Евгениј Вучетић, а његово пуно име је „Мајка отаџбина зове!“. Споменик представља жену која је искорачила са подигнутим мачем.

75. годишњица Победе над фашизмом

Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.

У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.

Прочитајте још:

Коментар