На Земљу сваке године падне 16.000 килограма свемирског материјала

Чини се да је Земља под сталним „нападима с неба“ с обзиром да 16.000 килограма свемирског материјала сваке године падне на нашу планету, показала су најновија истраживања.
Sputnik

Тим научника из Велике Британије посетио је Антарктик у потрази за метеоритима или њиховим остацима како би утврдио колико често ударају Земљу. Резултати истраживања показали су да се то стално дешава, јер више од 16.000 килограма материјала метеорита сваке године падне на нашу планет.

Маса већине свемирског материјала који пада на Земљу износи између 50 и 100 грама. На срећу, мањи материјали не могу да проузрокују никакву штету нашој планети, али веће „квржице“ могу да нанесу озбиљну штету, због чега су и предмет истраживања стручњака.

Група истраживача у Турској чак тврди да има доказе о првим веродостојним записима о метеориту који је некога убио.

Научници открили најранији случај да је метеорит убио човека

Антарктик је средиште за проналажење метеорита, углавном због тога што се више истичу на белој површини. Истраживачки тим на челу са Џефом Еватом, математичарем са Универзитета у Манчестеру, претраживао је подручје у близини планинског појаса Шеклтон на истоку Антарктика. Он је са својим тимом потом направио глобалну процену створивши математички модел који рачуна колико свемирског материјала пада на Земљу.

Овај модел је открио нове вредне податке који ће се користити у будућим проценама ризика када је реч о већим свемирским материјалима на Земљи. Занимљиво је да број удара метеорита на северном и јужном полу чини тек око 60 одсто онога што бисте очекивали на екватору, преноси портал Кликс.

То објашњава зашто су објекти за случај ванредних стања, као што је Глобални семенски трезор, сигурнији на већим ширинама.

Резултати овог истраживања објављени су ове недеље у журналу „Геологија“.

Прочитајте још:

Коментар