Тамна страна рада од куће – искривљени поглед на свет и усамљеност

Упркос томе што су се многи већ навикли на рад од куће, овакав режим рада могао би да покаже своју мрачну страну – усамљеност.
Sputnik

Стручњаци упозоравају на усамљеност као једну од могућих последица рада од куће која би могла да представља проблем, и то не само за запослене, већ и за њихове послодавце, пише Си-ен-ен.

Истраживања показују да се усамљеност на радном месту негативно одражава на ефикасност у раду.

Особе које се на радном месту осећају усамљено губе своје социјалне вештине због чега колеге, које их сматрају неприступачним, полако престају да сарађују са њима.

Такве особе могу бити претерано осетљиве и песимистичне, због чега се повлаче у себе и делују мање отворене за сарадњу, преноси "Експрес".

У таквим околностима оне се осећају мање повезаним са својим радним окружењем и њихова ефикасност опада.

Сада када због епидемије већина ради од куће, ови проблеми могли би да постану изражени. Чак и онда када су око њих чланови њихове породице, људи могу да се осећају усамљено, у професионалном смислу.

Стручњаци истичу да је важно да будемо проактивни у овим данима када друштвени контакт захтева мало више планирања. Важно је и даље одржавати контакт са колегама који може да замени одласке на заједничке паузе и кафу. Експерти истичу да су телефонски разговори и виртуелни састанци бољи начин комуникације од мејла, порука и друштвених медија.

Они такође истичу да усамљеност може да искриви наш поглед на свет и да не треба да сметнемо са ума да колега који не одговара на наше поруке можда не ради то намерно, него је заузет пословним и кућним обавезама и њиховим међусобним усклађивањем.

Менаџери би требало посебно на обрате пажњу на овај проблем и да подстакну комуникацију међу запосленима и да оснаже тимски дух.

Ипак, стручњаци упозоравају да и у подстицању контакта међу запосленима треба бити опрезан како не би постало додатан извор оптерећења.

 

Прочитајте још:

Коментар