„Немачки Вухан“ доказао: Правила преношења короне не важе

Научници са Универзитета у Бону спровели су својеврсни експеримент уживо у граду Хајнсбергу, који важи за „немачки Вухан“, јер је био најтеже погођен вирусом корона. Откривено је да се вирус корона не преноси лако као што се мислило, да је 10 пута више заражених него регистрованих, те да сваки пети заражени уопште нема симптоме.
Sputnik

Тим који су предводили професори Хендрик Штрек и Гантер Хартман спровео је истраживање у коме је методом случајног узорка одабрано 600 домаћинстава, од којих су 405 пристала да учествују, а сада су познати и прелиминарни резултати.

Истраживање је спроведено између 30. марта и 6. априла, шест недеља пошто је у овом граду избила зараза. Испитивано је и тестирано 919 учесника.

Експеримент уживо: Научници испитују вирус корона на мештанима једног града

Њима су рађени тестови како би се показало да ли су заражени или имају развијена антитела на вирус корона, док су у домаћинствима испитивани начини преношења заразе.

Како је утврђено, око 15 одсто испитаника било је заражено или је прележало вирус корона.

Када се тај резултат са случајног узорка пренесе на целу Немачку, долази се до тога да је око 1,8 милиона грађана имало вирус корона, десет пута више него што је број званично регистрованих.

Будући да је у Немачкој преминуло 6.700 људи, према рачуници бонских професора, смртност од ковида 19 је 0,37 одсто.

Научници са Универзитета у Бону дошли су до резултата да 22 одсто заражених нема никакав симптом оболевања, па су зато најопаснији, јер преносе болест, а да то ни не знају.

„Немачки Вухан“ доказао: Правила преношења короне не важе

Као најчешћи симптом оболевања регистровали су губитак чула мириса и укуса.

Немачки научници навели су да ће због резултата овог истраживања наставити да испитују један детаљ о вирусу корона који се до сада повремено помињао — да ли најтежи облик болести развијају они који су унели у себе већу концентрацију вируса?

Немачки научници руше главну тврдњу о вирусу корона

Како је утврђено овом студијом, велики број тежих случајева јавио се међу људима који су присуствовали карневалу у овом граду, а учесници су имали и више симптома.

„Како бисмо испитали да ли физичка блискост учесника карневала, као и повишено присуство аеросола којим се вирус преноси због гласног говора или певања, доводи и до тежих облика болести, почећемо даља истраживања са специјалистима хигијене“, рекао је Хартман.

Студија је показала и да су вирусу подједнако подложне све старосне категорије становништва, као и жене и мушкарци.

Међутим, немачки научници су утврдили да се вирус корона не преноси тако лако као што се мислило.

Живи вирус није пронађен на површинама у домаћинствима, а мали је био и проценат преношења заразе међу члановима домаћинстава.

Прочитајте још:

Коментар