Зашто је Совјетски Савез променио химну усред рата

Један од најважнијих догађаја у културном животу Совјетског Савеза током периода Другог светског рата било је такмичење одржано у Бољшом театру на ком се бирала нова химна СССР-а.
Sputnik

Заокрет у идеологији и конкурс усред рата

Рат је довео до заокрета у совјетској идеологији — она је тих година постала више национално оријентисана. Престале су хајке на Цркву, поново се значај давао ордену Александра Невског, чак је и војничка униформа подсећала на ону из царског времена. У тим околностима, 1942. године је одлучено да се Интернационала, која је позивала на револуцију, замени химном која би била инспирисана патриотским идејама.

На отвореном конкурсу учествовало је 170 композитора, међу њима великани класичне музике Дмитриј Шостакович, Сергеј Прокофјев и Арам Хачатурјан.

Зашто је Совјетски Савез променио химну усред рата

Нова химна

Победила је композиција Александра Александрова, оснивача чувеног Ансамбла песама и игара руске армије.

Зашто је Совјетски Савез променио химну усред рата

Совјетски лидер Јосиф Стаљин лично је био у жирију. Управо су из његовог пера и дошли први стихови: „Нераскидиви савез слободних република ујединила је заувек велика Русија...“ У контексту времена у ком је настала, занимљиво је да се у химни величала Русија, а није било ни речи о Комунистичкој партији.

Александров је у својој композицији свесно комбиновао жанрове.

„Желео сам да химна буде спој тријумфалног марша, популарне песме и руског епског хора. Желео сам да је људи доживљавају као блиску и инспиративну“, рекао је о свом делу Александров.

Химна је изведена на Паради победе на Црвеном тргу 24. јуна 1945. године.

Иста композиција и данас служи као химна Русије, промењене су само речи. Песник Сергеј Михалков, који је учествовао у писању текста химне СССР-а, урадио је нову верзију 2000. године.

Александров је написао велики број композиција, религиозних и световних. Међу њима се посебно истиче „Свети рат“, песма која је постала својеврсни симбол одбране Отаџбине.

Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.

У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.

Погледајте још:

► Како су Совјети спречили атентат на Стаљина у Бољшом театру

► Сам против свих: Како је један црвеноармејац одбранио Понире од Немаца

► Авијација победе: 10 совјетских авиона који су срушили Хитлера

Коментар