Нова студија америчких научника: Хидроксихлорокин не помаже пацијентима оболелим од короне

Нова студија америчких лекара не открива никакве доказе да лек хидроксихлорокин помаже пацијентима оболелим од вируса корона да преживе или да избегну потребу за респиратором.
Sputnik

Пацијенти који су добили лек нису били ни боље ни горе од пацијената који нису добили лек“, тврди Нил Шлугер, професор епидемиологије са Универзитета Колумбија.

Српски доктор испитује нови лек против короне

Мало је тога што би подржало широку употребу лека, написали су Шлугер и његове колеге у свом извештају, објављеном у медицинском журналу „Њу Ингланд“, наводи Си-Ен-Ен.

„Оно што мислимо да је можда најважнија порука јесте да се овај лек даје многим људима широм Сједињених Држава и широм света, без икаквих чврстих доказа да делује“, рекао је Шлугер.

„Наши подаци не могу доказати повезаност између лека и исхода — тако да сматрамо да се овај лек не сме рутински давати хоспитализованим пацијентима“, навео је он.

Амерички председник Доналд Трамп заговарао је употребу овог лека, који је првобитно развијен за лечење маларије, а користи се за лечење неких аутоимуних болести, попут лупуса.

СЗО: Суперкомпјутер пронашао потенцијални лек против вируса корона

Опсервациона студија обухватила је податке о 1.376 пацијената са ковид-19 примљених у медицински центар Колумбија Универзитета, у периоду од 7. марта до 8. априла, преноси Танјуг.

Међу пацијентима је 811 или 58,9 одсто лечено хидроксихлорокином. Преостали пацијенти нису. На крају студије интубирано је 180 пацијената, а 166 је умрло без интубације.

Студија није открила разлику у ризику од интубације или смрти код пацијената који су примали хидроксихлороквин у поређењу са онима који нису.

Национални заводи за здравље и Управа за храну и лекове упозорили су да лек не треба употребљавати ван клиничког испитивања.

Прочитајте још:

Коментар