Обележавање победе почело је поменом страдалим херојима које служи старешина Подворја Руске православне цркве у Београду, отац Виталиј Тарасјев.
Након опела, венце на Споменик ослободиоцима, као и на споменик Цреноармејцу положиће Ненад Поповић, министар у влади Србије и председник Фондације „Бесмртни пук“, заменик градоначелника Београда Горан Весић, руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко и Надежда Хушченкова, директорка Руског дома у Београду.
Полагање венаца у част победе одржава се у организацији Фондације „Бесмртни пук“ и уз покровитељство Града Београда.
Да се свет не бори са коронавирусом, данас и читаве недеље, на читавој планети, а посебно у Москви и Београду, славили бисмо 75 година победе над фашизмом, истакао је заменик градоначелника Београда Горан Весић.
"Нажалост, ситуација је таква да прослава није онако свечана како би требало да буде, али то не значи да не треба да обележимо тај дан и не значи да тог дана не треба да се сећамо. Зато ми је драго што смо данас ми, који смо свих ових година организовали марш Бесмртног пука у Београду, а Београд је један од најмасовнијих маршева Бесмртног пука, не рачунајући Москву, одлучили да положимо венце и да на тај начин обележимо и марш Бесмртног пука и 9. мај", истакао је он.
Наша обавеза је да се сећамо људи који су положили животе у борби против фашизма и да се боримо против ревизије историје. сећањем на Дан победе чуувамо сећање на славну историју и спречавамо ревизију историје. Руси и Срби, не само да су увек били на истој страни, већ су били на правој страни, закључио је Весић.
Данашњим полагањем венаца почеле су манбифестације обележавања Дана победе, рекао је амбасадор Боцан-Харченко.
"Ово је велики празник - дан сећања, туге и великог поноса на хероје који су ослобађали нашу отаџбину, Србију и већи део Европе од нацизма. Наши очеви и дедови борили су се раме уз раме, сада смо заједно у заједничкој борби да не дозволимо фалсификовање и изопачавање историјских догађаја. Такви покушаји су највећи злочин који је могуће учинити. Нећемо дозволити да нам неко одузме прошлост, наш понос јер то је покушај да нам се одузме независност, суверенитет и идентитет наших народа. Са Србијом ми смо заједно", нагласио је он.
Без обзира што Бесмртни пук не може да маршира, руски амбасадор у Србији најавио је низ манифеестација поводом Дана победе - полагање венаца и одавање поште на државном нивоу у суботу, 9. маја, као и онлајн конференцију, додељивање награда војницима који пружају помоћ током пандемије коронавируса и изложбу која ће бити отворена на београдском Тргу републике.
Наше баке и деке победили су фашизам пре 75 година; заједно су победили Руси и Срби, рекао је министар у српској влади и председник фонда Бесмртни пук Ненад Поповић.
"Русија је дала највећи број жртава у 2. светском рату, а Србија одмах после ње, пропорционално броју становника. Они су дали животе да бисмо ми лепо живели и зато сваког 9. маја корачамо у Бесмртном пуку. Ово је највећа победа у двадесетом веку, а Срби и Руси су победници. Они су ослободили Европу и тога треба стално да се сећамо", истакао је он.
Подсетимо, свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.
Прочитајте још:
► Поклонимо се херојима: Онлајн конференција поводом Дана победе
► Вучић честитао Путину 75 година победе над фашизмом
► Бесмртни пук Србије позива: Своје профилне слике на мрежама замените сликама својих предака
► Ове године у другачијем формату: „Русија севодња“ покренула јубиларну акцију „Георгијевска лента“