Портал наводи да су лидери европских влада и држава из тог разлога одржали самит о Западном Балкану, током кога су се договорили да ће новчано помоћи земљама региона у борби против вируса корона. Наиме, Кина, Русија и Турска шире свој утицај у том подручју и представљају геополитичке конкуренте Европе. Истовремено, балканске земље још чекају када ће им отворити врата савеза, преноси немачки лист.
Међутим, како се наводи, не верују сви на Западном Балкану у европску перспективу. Портал подсећа да се председник Србије Александар Вучић почетком априла „ефикасно окренуо“ од ЕУ.
Он је том приликом изјавио да „европска солидарност не постоји, и да само Кина може помоћи Србији“, истиче портал.
У том моменту ЕУ је увела забрану на извоз медицинских заштитних средстава, док је Кина испоручивала у Београд маске и другу опрему. Председник Вучић назвао је лидера Кине другом и братом, истиче се.
„А Вучић није било ко. Он је председник највеће земље на Западном Балкану. Поред тога, Европска комисија је рачунала да ће управо с њим успети да воде преговоре и да сарађује. У Бриселу су се надали да ће Србија постати пример за остале мале земље у региону. Због тога је 'заокрет' који је направио Вучић био 'сигнал узбуне' и очигледно је убрзао неке процесе“, наводи аутор чланка.
Истиче се да је ЕУ укинула забрану извоза медицинских заштитних средстава, а Европска инвестициона банка издвојила је 3,3, милијарде евра за помоћ у борби против пандемије. Брисел је издвојио 38 милиона евра за директну финансијску подршку региону.