Зашто имамо ноћне море и шта доводи до њих

Најновије истраживање психологије пружа увид у факторе који придоносе ноћним морама. Резултати студије показали су да појединци с повишеном неуротичношћу чешће доживљавају ноћне море. Студија је објављена у часопису „Слип сајенс“.
Sputnik

Ноћне море могу на различит начин утицати на свакодневни живот човека стварајући страх од спавања због ишчекивања ноћних мора или поремећај расположења због дуготрајних осећаја који су произашли из ноћних мора, преноси портал Кликс.ба.

 

Зашто имамо ноћне море и шта доводи до њих

 

Да би истражили шта придоноси томе, истраживачи су узели у обзир неколико фактора. Циљ ове студије, објашњавају аутори, био је испитати утицај социо-демографских варијабли и неуротицизма људи на ноћне море.

Интернет анкету попунило је 2.492 мушкарца и жене старости од 17 до 93 године. Учесници су испунили део упитника како би проценили своје ноћне море, тренутно и у детињству.

Шта сањамо у време пандемије вируса корона?

Резултати су показали да је око девет одсто испитаника пријавило тренутне ноћне море, а 18 одсто кошмаре у детињству. Више од четвртине (27 одсто) учесника који су доживели ноћне море навело је да им се понављају кошмари који су се односили на догађаје из њиховог живота.

Неуротицизам је особина личности која је најјаче повезана с учесталошћу ноћних мора и њиховим понављањем. Жене су имале чешће ноћне море од мушкараца. Пронађен је и ефекат старости, показујући да је старија доб повезана с понављајућим ноћним морама. Истраживачи закључују да фактори као што су пол, старост и неуротичност дефинитивно доприносе ноћним морама.


Прочитајте још:

Коментар