Како изгледа први српски респиратор /видео/

Од данас Србија може да се похвали респиратором домаће производње. Пет модела респиратора направљено је у рекордно кратком року, за око месец дана. Тим стручњака радио је без дана паузе, између 10 и 15 сати дневно. Идеја је потекла од инжењера електротехнике из Института „Михајло Пупин“ Огњена Ристића.
Sputnik

Ристић је за РТС објаснио како се користи уређај за механичку вентилацију плућа.

„Ако погледамо сам уређај, направили смо га махом да подржава све режиме које подржава савремени уређај. Почели смо од прототипа са клипом, где смо негде у првој трећини пројекта установили да он не може да задовољи одговарајуће перформансе. За потребе прикључивања на болничку инсталацију смо развили прототип са пропорционалним вентилима“, рекао је Ристић.

Истакао је да је основни режим на којем ради уређај контрола волумена, и да се на тај режим најчешће ставља пацијент када је седатиран. Уређај подржава и контролу притиска. Постоји и асистирани режим.

„У свим овим ситуацијама, уколико пацијент није направио довољан број удаха, машина додаје одговарајуће удахе који су му потребни. Такође, направљени су и додатни неинвазивни режими вентилације“, истакао је Огњен Ристић.

Респиратори у рангу с најбољим светским

Водећи инжењер пројекта Владимир Нешић је рекао да је на респиратору радила група од десетак инжењера Института „Михајло Пупин“ као и људи из „Смарт рисрча“. Захвалио је и одређеним фирмама које су помогле.

Каже да следи стандардна процедура сертификације и да би после те процедуре српски респиратори могли да се нађу у болницама. Наводи да та процедура траје око годину дана, а да је убрзана процедура могућа у ванредним стањима.

Нешић је истакао да су уређаји веома озбиљно прављени и да су врло квалитетни, тако да могу да стану у ранг са водећим светским респираторима.

Када је реч о деловима који се не производе у Србији, контактирана је наменска производња, конкретно „Прва петолетка“ и део „Трајала“.

„Покушавамо да обезбедимо да се што више специфичних делова производи у Србији“, рекао је Нешић.

Прочитајте још: 

Српски доктор испитује нови лек против короне

Развијен први српски респиратор

Кинез који је због производње респиратора сваког месеца богатији за милијарду долара

 

Коментар