Сорош забринут: Из Немачке стиже претња која би могла да уништи ЕУ

Немачки Уставни суд пресудио је прошле недеље да је Европска централна банка (ЕЦБ) прекорачила овлашћења када је куповала државне дугове у оквиру програма квантитативног растерећења и запретио забраном куповине немачких државних обвезница. Сорош страхује да би то могло да уништи ЕУ.
Sputnik

Мађарско-амерички милијардер Џорџ Сорош, у интервјуу за британски „Индипендент“, због овог случаја предвиђа крај ЕУ какву смо до сада познавали.

„Посебно сам забринут за опстанак ЕУ, јер је она непотпуна унија“, казао је Сорош.

Процес стварања уније никада није окончан, што Европу чини „изузетно рањивом, рањивијом од САД, не само због њене некомплетности, већ и због тога што је заснована на владавини закона. А точкови правде померају се веома споро, док се претње, каква је претња од ковида 19, крећу веома брзо“, додао је он.

Сорош је изразио озбиљну забринутост због прошлонедељне пресуде Уставног суда Немачке, којом је оспорен масовни откуп државних дугова чланица ЕУ од стране ЕЦБ и дат тромесечни ултиматум да банка оправда пропорционалност откупа. Уколико би ЕЦБ одбила ултиматум, на Бундесбанку више не би могла да рачуна.

Европска комисија запретила је тужбом против Немачке, иако су званичници ЕУ у понедељак изјавили да непосредна правна радња против Немачке није вероватна.

„Пресуда представља претњу која би могла да уништи ЕУ као институцију засновану на владавини закона, управо зато што се ради о немачком Уставном суду, једној од најцењенијих институција у Немачкој“, рекао је Сорош.

Пример Немачке, према његовим речима, могле би да следе Мађарска или Пољска и да у питање доведу законитост одлука Европског суда правде.

„Ако пресуда немачког суда спречи ЕУ да се одупре оваквим кретањима, то ће значити крај ЕУ какву познајемо“, закључио је Сорош.

Коментар