„Резолуцијом се позива Русија да одмах ослободи политичке затворенике и тражи од Трампове администрације да наметне санкције оним званичницима у руској влади који су одговорни за кршење људских права“, наводи се у изјави аутора резолуције – председника Одбора, демократе Елиота Енгела и члана Одбора, републиканца Мајкла Макола. Резолуцијом се руске власти оптужују за узнемиравање новинара, опозиције, цивилног друштва и присталица верских слобода.
Руско Министарство спољних послова одбацило је раније такве критике.
Шеф Комитета Савета федерације за међународне послове Константин Косачов каже да је циљ резолуције да се у свести Американаца створи представа о Русији као тоталитарној држави у којој нема никаквих слобода.
„То је потпуно неприхватљив покушај мешања у наша унутрашња питања уз стављање на страну оног дела опозиције која покушава да инсистира на верзији приче о томе какао их руске власти прогњају из политичких разлога“, навео је Косачов. Таква позиција постоји и ми знамо ко за њу лобира.
„И сада група америчких конгресмена заступа тај део руске радикалне и несистемске опозиције“, додао је он.
За шефа Комитета Думе за међународне послове Леонида Слуцког нацрт резолуције представља још један пример испољавања русофобије и директног мешања у руско правосуђе.
„Позиви америчких парламентараца нису упућени на праву адресу: у Русији нема политичких затвореника. Њих има у САД“, рекао је он, наводећи као пример случај руских држављана Виктроа Бута, Константина Јарошенка и Романа Селезњова.
Русија, како је рекао, поштује сва основна људска права и води хуману и избалансирану политику.
„Нећемо дозволити и неће трпети никакав диктат споља“, закључио је Слуцки.