Побуна родитеља по Европи: Школе личе на затворе

Дилема стручњака данас није у томе шта је за децу боље, већ шта је штетније за њихово ментално здравље ─ остати у изолацији или ићи у школу, која данас у Француској многе родитеље подсећа на затвор.
Sputnik
Иако је Француској од уторка отворено око 80 одсто основних школа и вртића, а одлука о повратку средњошколаца ће бити донета до краја недеље, изгледа да ни сами промотери идеје о повратку у клупе нису сигурни да је иницијатива безбедна по здравље најмлађих. Министар образовања Француске каже: „Друштво без ризика не постоји и излазак напоље носи са собом много ризика, исто као и сам живот.“

У сваком случају, слике које стижу из француских школа су тужне. Образовне установе ни најмање не личе на оне на које смо навикли. У учионицама се не може налазити више од 15 ученика и сва деца седе засебно, одвојени тракама. На поду стоје маркери који указују ученицима у ком правцу могу да се крећу. У двориштима су нацртана поља, у којима стоји по једно дете. 

​Нова правила забрањују било коју врсту игре која укључује контакт између деце, а списак правила је подужи: обавезна је дезинфекција креда и другог школског прибора, а ђаци ће руке морати да перу по доласку и при одласку из школе, после сваког одласка у тоалет, пре и после сваког јела, после игре, после издувавања носа, кашљања или кијања и после употребе заједничких предмета. Деца неће морати да носе маске које су обавезне за учитеље и све запослене у школским установама.

Ова одлука државе изазвала је полемику у друштву, јер се коси са препорукама друштва педијатара. Јавност је узбуркала и контроверзна изјава министра образовања Жана Мишела Бланкера, који је за канал „Јуроп 1“ рекао: „Већи ризик је остати код куће, него ићи у школу“
и додао: „Не можемо сви остати на каучу и чекати да се појави вакцина.“

Огласила се и Асоцијација градоначелника Париског региона, која је написала отворено писмо француском председнику Емануелу Макрону, у коме га моли да одложи отварање школа и ову одлуку прогласи превременом.

У сличној ситуацији је и Велика Британија, која планира да децу врати у школе од првог јуна. Предлог за отварање образовних установа стигао је у недељу од Бориса Џонсона, који је истакао да земља није спремна да изађе из карантина, али да би могла децу да врати у школе од првог јуна.

Ова изјава изазвала је велики отпор како политичара из Северне Ирске, Велса и Шкотске, тако и забринутих родитеља. У заједничкој акцији на социјалним мрежама родитељи су качили фотографије празног Парламента и одговорили премијеру да ће се њихова деца вратити у клупе када се и посланици врате у своје.

​Највећи савез учитеља у Британији, Национална унија образовања, сматра да је овај распоред „непромишљен и несигуран“. Додаје се да су планови премијера створили додатну нервозу међу учитељима, јер је потпуно нејасно како ће се у школама постићи довољан ниво дистанцирања међу децом.

Прочитајте још:

Коментар