Агенција наводи да је на сателитским снимцима луке које је објавио „Планет Лабс“ приметно да су цеви које су се налазиле недалеко од луке, у складишта, премештене на пристаниште са краном за спуштање у море.
Јуче је саопштено да је брод „Академик Черски“ који може завршити изградњу морског дела гасовода упловио у луку „Мукран“, где се налази логистички терминал пројекта „Северни ток 2“.
„Академик Черски“ је у фебруару испловио из луке Нахотка на Далеком истоку Русије, након чега је више пута мењао правац.
Према прогнозама Министарства енергетике Русије, „Северни ток 2“ би могао бити пуштен у рад до краја 2020. године, јер је до сада изграђено 93 одсто гасовода.
„Северни ток 2“
Крајем прошле године амерички председник Доналд Трамп потписао је војни буџет који предвиђа санкције против гасовода „Северни ток 2“ и „Турског тока“. Сједињене Америчке Државе захтевале су да компаније које полажу цеви за гасоводе одмах престану са радом. Швајцарска грађевинска компанија „Олсиз“ повиновала се захтевима САД.
Американци се боје да ће Европска унија зависити од испоруке гаса из Русије и зато покушавају да осујете пројекат и истовремено створе услове за испоруку америчког течног нафтног гаса Европи по већим ценама.
Немачка је критиковала санкције Вашингтона против Русије, а према речима портпарола компаније „Норд стрим 2 АД“, за завршетак изградње гасовода остаје да се положи око 160 километара цеви на два крака.