Током три месеца епидемије вируса корона свет је стекао богато искуство у борби против „тихог, невидљивог и немилосрдног“ убице, пише „Велт“. Захваљујући томе, сада свако може да замисли шта нас чека у будућности, када буде окончан нуклеарни мир, склопљен у време „Хладног рата“, наводи аутор текста Михаел Штурмер.
Стара стратешка архитектура се руши, а досадашњи светски поредак пропада. САД су уморне од улоге светског лидера и отишле су у изолацију, за коју Европљани нису били спремни. Кина, међутим, постепено и незаустављиво јача свој утицај, пише аутор. „Оног који себе назива Средњим царством, не брине само економско благостање, он претендује на потпуну превласт, ’Нови пут свиле‘ је економски и финансијски доказ за то“, сматра Штурмер.
Обнављање стратешке равнотеже не ометају само велике светске државе, него и развој дигиталне технологије, уз помоћ које се може нападати тајно, као и производња нових видова наоружања и милитаризација космоса. Развејава се страх од узајамног уништења, који приморава земље на мир, сматра аутор „Велта“.
Поред тога, нуклеарном клубу се придружују мањи играчи. Прво Индија и Пакистан, а сада Северна Кореја и Иран. Свету прети „нуклеарна анархија“, упозорава Штурмер. Према његовом мишљењу, модел из шездесетих година, када су контролу над наоружањем имали САД, Русија, Велика Британија и Француска, више не одражава прави однос снага у свету.